Czy ludzie są w stanie widzieć pole magnetyczne?

Naukowcy dokonali bardzo ważnego odkrycia, które wyjaśnia, dlaczego niektóre zwierzęta, np. ptaki, widzą pole magnetyczne. Okazuje się, że odpowiedzialne za tą umiejętność białko posiadają nie tylko zwierzęta, ale także ludzie.

Istnienie ludzkiego zmysłu magnetycznego pozostaje kwestią sporną
Istnienie ludzkiego zmysłu magnetycznego pozostaje kwestią spornąmateriały prasowe

Każda żywa istota posiada własne, specyficzne umiejętności wzrokowe. Przykładowo koty posiadają szersze pole widzenia, które wynosi 200 stopni i znacznie lepiej widzą w ciemności, ale w odległości powyżej 6 metrów obiekty stają się już dla nich niewyraźne. Ponadto zwierzęta te nie widzą wszystkich kolorów - podobnie jak psy. My natomiast widzimy wyraźniej na większe odległości, ale w ciemności stajemy się bezradni.

Wzrok człowieka jest równie interesujący. W zeszłym roku międzynarodowy zespół naukowców przez przypadek odkrył, że potrafimy zobaczyć promieniowanie podczerwone, ale tylko w pewnych warunkach. Człowiek może uzyskać specjalne umiejętności wzrokowe dzięki technologii. Szwajcarski Instytut Technologiczny w Lozannie stworzył niezwykłe soczewki kontaktowe, które pozwalają powiększać obraz nawet trzykrotnie. Ewentualnie możemy sobie wstrzyknąć do oczu Chlorin e6, odpowiednik chlorofilu, dzięki czemu nasze oczy na kilka godzin zamienią się w noktowizory.

Naukowcy od lat badają wzrok niektórych stworzeń. Niezwykle interesujące jest to, że ptaki dosłownie widzą pole magnetyczne - posiadają "wewnętrzny biologiczny kompas", który ułatwia im nawigację. Chińscy naukowcy w swoich najnowszych badaniach odkryli konkretne białko, które produkowane jest w siatkówce oraz w komórkach nerwowych. Cząsteczki te tworzą struktury przypominające pręciki, są wrażliwe na światło i orientują się w polu magnetycznym Ziemi.

Gabriel Licina, naukowiec, który poddał się zabiegowi wstrzyknięci do oczu Chlorinu e6materiały prasowe

Zaskakujące jest to, że człowiek również posiada wspomniane białka, choć w znacznie mniejszych ilościach. Doktor Can Xie, biolog molekularny z Uniwersytetu Pekińskiego powiedział, że istnienie ludzkiego zmysłu magnetycznego pozostaje kwestią sporną, ale uważa się, że pole magnetyczne wpływa na światłoczułość ludzkiego układu wzrokowego.

Dotychczas udało się zidentyfikować kryptochrom, receptor niebieskiego światła, który jest powszechny w siatkówce zwierząt i ludzi oraz niewielkie kryształki magnetytu w dziobach niektórych ptaków, np. gołębi, które są bogate w żelazo i mogą być częścią owego "biologicznego kompasu". Badania Can Xie wykazały, że kryptochrom i kryształki magnetytu są w rzeczywistości częścią tego systemu. Zidentyfikowany przez naukowców gen MagR jest odpowiedzialny za produkcję wspomnianego białka, które łączy się z kryptochromem.

Choć w organizmie człowieka także znajdują się te cząsteczki, niestety nie jesteśmy w stanie widzieć pola magnetycznego. Naukowcy zauważają, że odkrycie może mieć ogromne znaczenie i przyczyni się do powstania nowych technologii. Być może specjaliści odkryją metodę która sprawi, że człowiek również otrzyma tak niesamowitą umiejętność wzrokową.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas