Czy życie odradza się w atolu Bikini?

W czasach zimnej wojny atol Bikini był miejscem prowadzenia przez Stany Zjednoczone prób jądrowych. W ciągu 9 lat zrzucono na niego 23 głowice jądrowe. Blisko 60 lat po ostatniej próbie naukowcy chcą sprawdzić, czy życie w atolu się odradza.

Tak wyglądała jedna z prób jądrowych (Castle Bravo) na atolu Bikini. Dwie próby nuklearne przeprowadzone przez USA były czwartą i piątą eksplozją bomby nuklearnej w historii (po teście na terenie USA, i zrzuceniu bomb w Japonii).
Tak wyglądała jedna z prób jądrowych (Castle Bravo) na atolu Bikini. Dwie próby nuklearne przeprowadzone przez USA były czwartą i piątą eksplozją bomby nuklearnej w historii (po teście na terenie USA, i zrzuceniu bomb w Japonii).materiały prasowe

W latach 1946-1958 atol Bikini był miejscem licznych amerykańskich prób jądrowych, w tym detonacji największej amerykańskiej bomby wodorowej (Castle Bravo). Wszystko w ramach Operacji Rozstaje (z ang. Operation Crossroads).

Uczeni z Uniwersytetu Stanforda postanowili zbadać, jaki wpływ ma długotrwałe napromieniowanie na florę i faunę tego dawnego nuklearnego placu zabaw. Atol Bikini znajduje się w archipelagu Wysp Marshalla w łańcuchu Ralik Chain. Ma powierzchnię ok. 6 km2 i składa się z 36 wysepek, które otaczają lagunę o powierzchni 594 km2. Przeprowadzane tu próby jądrowe doprowadziły do ewakuacji mieszkańców okolicznych wysp i poważnego napromieniowania tutejszej flory i fauny. Najbardziej niezwykła jest zdolność do przetrwania rafy koralowej. Naukowcy mają nadzieję, że przetrwanie ekosystemu w całkiem dobrym stanie pomoże wyjaśnić, jak niektóre gatunki radzą sobie z promieniowaniem i czy udało się im uniknąć zmian nowotworowych. Ponadto chcą sprawdzić czy w organizmach zamieszkujących obszar atolu Bikini są jakieś ukryte wady genetyczne. Aby to sprawdzić, uczeni muszą zsekwencjonować DNA lokalnych korali, a następnie prześledzić wzorce i szybkość mutacji.

Operacja Crossroads, detonacja 21 kilotonowej bomby pod powierzchnią wody Fot. Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Wikipedia

- Straszna historia atolu Bikini jak na ironię może doprowadzić do rozwoju badań, które mogą pomóc ludziom żyć dłużej. Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób korale mogły przetrwać w kraterach promieniotwórczych pozostawionych po bombach atomowych, możemy odkryć coś nowego na temat utrzymania nienaruszonego DNA - powiedział prof. Stephen Palumbi z Uniwersytetu Stanforda, jeden z inicjatorów badań.

Rok 1997. Te cztery kobiety po 50 latach wracają na wyspę, którą opuściły tuż przed rozpoczęciem prób nuklearnychAFP

Jednak niewłaściwe byłoby stwierdzenie, że skutki napromieniowania nie odcisnęły piętna na tutejszej florze i faunie. Naukowcy odkryli wiele zmutowanych rekinów i innych gatunków ryb. Koralowce wydają się być jednak odporne na tak niekorzystne warunki środowiskowe.

Atol Bikini, dzisiaj. Zdjęcie wykonane przez UNESCOmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas