Dokonano rekordowej teleportacji kwantowej

​Komputery kwantowe zostały okrzyknięte przyszłością informatyki. Ale aby stały się rzeczywistością, konieczne jest opanowanie technologii teleportacji kwantowej. Wreszcie jesteśmy krok bliżej tego celu.

Czy już wkrótce powstaną komputery kwantowe?
Czy już wkrótce powstaną komputery kwantowe?123RF/PICSEL

Naukowcy z Fermilab przeprowadzili pierwszą udaną dalekodystansową teleportację kwantową, która może stanowić przełom do urzeczywistnienia kwantowego Internetu. Wyniki zostały opublikowane w "PRX Quantum".

- Jesteśmy podekscytowani tymi wynikami. To kluczowe osiągnięcie do opracowania technologii, która na nowo zdefiniuje sposób prowadzenia globalnej komunikacji - powiedział Panagiotis Spentzouris, szef działu naukowego Fermilabu.Dane w komputerach kwantowych są reprezentowane przez aktualny stan kwantowy układu, a kwantowa jednostka informacji to kubit. W odróżnieniu od klasycznych komputerów, poza wartościami 0 i 1, jest to pełna paleta wartości stanów pośrednich. Kubit może przechowywać i przenosić znacznie więcej informacji niż bit, w związku z czym jego wydajność jest znacznie wyższa.Aby osiągnąć pełny kwantowy Internet, kubity muszą być transportowane na duże odległości od jednego urządzenia do drugiego - podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego Internetu. Transmisja danych kwantowych jest jednak znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku transmisji przez kabel ethernetowy.Ważną cechą komputerów kwantowych jest tzw. stan splątany. W mechanice kwantowej występuje dziwna zdolność do łączenia się cząstek ze sobą - stają się cząstkami splątanymi. Jeśli splątana para cząstek zostanie rozdzielona pomiędzy dwa różne miejsca, możliwe jest przekazanie informacji pomiędzy nimi - teoretycznie na dużą odległość. Do tej pory jednak szereg problemów uniemożliwił realizację teleportacji kwantowej. Jedna z teorii mówi, że nie można dokładnie skopiować informacji kwantowej (twierdzenie o nieklonowaniu), a więc transmisja na dużą odległość może być niewiarygodna.

Wizualizacja tunelu czasoprzestrzennego123RF/PICSEL

W końcu udało się tego dokonać. Naukowcy z Fermilab przesłali kubity na odległość 44 km z wiernością 90 proc. Do tej pory tak wysoki poziom wiarygodności był nieosiągalny dla innych firm. Uczeni są przekonani, że to ogromny krok w kierunku przyszłości komputerów kwantowych.Internet kwantowy zmieniłby świat technologii, jaki znamy, a dane byłyby przesyłane syzbciej, bezpieczniej i być może nie dałoby się ich ukraść. Przesiadka z konwencjonalnych komputerów do komputerów kwantowych jest marzeniem wielu naukowców.

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych Kliknij!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas