Globalne ocieplenie zaczęło się 180 lat temu

W ostatnich latach głośno jest o globalnym ociepleniu. Chociaż może wydawać się, że to problem XX wieku, najnowsze wyniki badań sugerują coś zupełnie innego. Z ociepleniem Ziemi mamy do czynienia co najmniej od 180 lat.

Jednym z głównych powodów, dla których rozpatrujemy zmiany klimatyczne jako zjawisko charakterystyczne dla XX wieku jest brak wiarygodnych pomiarów klimatycznych przed 1900 r. W celu wypełnienia tej luki, zespół uczonych z Australian National University pod kierownictwem dr Nerilie Abram zrekonstruował wzory klimatu w ciągu ostatnich 500 lat, aby uzyskać lepszy obraz, kiedy tak naprawdę rozpoczęło się globalne ocieplenie.

Temperaturę użytą w modelu Abram wzięła z powszechnie dostępnych materiałów archiwalnych, m.in. rdzeni lodowych, pierścieni drzew oraz koralowców. Okazuje się, że zmiany klimatyczne na naszej planecie zaczęły się ok. 1830 r. Jest to początek rewolucji przemysłowej, gdy emisja gazów cieplarnianych zaczęła rosnąć.

- To był jeden z tych momentów, w których nauka nas naprawdę zaskoczyła. Ale wyniki były klarowne. Ocieplenie klimatu, którego jesteśmy świadkami dzisiaj rozpoczęło się ok. 180 lat temu - powiedziała Abram.

Zmiany klimatyczne na naszej planecie zaczęły się, gdy ludzkość jeszcze nie emitowała tak dużo gazów cieplarnianych. To dowód na to, że ziemska atmosfera jest wyjątkowo wrażliwa na tę substancję.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama