Reklama

Heweliusz wystartuje 19 sierpnia

Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdziło informacje otrzymaną z China Great Wall Industry Corporation – firmy odpowiedzialnej za wyniesienie na orbitę polskiego naukowego satelity Heweliusz – że start rakiety nośnej z satelitą jest planowany na 19 sierpnia.

Poprzedni termin wystrzelenia (10 lipca) został zmieniony z uwagi na konieczność wymiany części w satelicie chińskim stanowiącym główny ładunek lotu rakiety Chang Zheng 4B. Satelita BRITE-PL Heweliusz stanowi część międzynarodowej konstelacji nano-satelitów uczestniczących w misji astronomicznej BRITE, mającej za cel badanie pulsacji najjaśniejszych gwiazd naszej galaktyki. Autorem projektu jest polski astronom, profesor Uniwersytetu w Toronto, Sławomir Ruciński. 

Satelity BRITE wyposażone są w szerokokątne kamery dużej rozdzielczości (11 milionów pikseli) i są obecnie najmniejszymi teleskopami kosmicznymi na orbicie. Satelity mają kształt sześcianu o boku 20 cm i masie 7 kg. Ich misja jest planowana na 2 lata.
 
Informację przesłał mgr inż. Tomasz Zawistowski, kierownik projektu BRITE-PL.

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama