Ile gwiazd może posiadać planety podobne do Ziemi?

Przekonaliśmy się już, że w naszej galaktyce istnieje mnóstwo gwiazd, wokół których krążą różne planety - skaliste, takie jak Ziemia, oraz gazowe. Wiele z nich, jak wynika z prowadzonych badań, może być odpowiednia do powstania i utrzymania życia. Jak wiele może być takich planet?

Szacuje się, że w naszej galaktyce istnieje od 600 do 900 mld planet, na których może istnieć życie.
Szacuje się, że w naszej galaktyce istnieje od 600 do 900 mld planet, na których może istnieć życie.123RF/PICSEL

Dzięki teleskopowi kosmicznemu Kepler i prowadzonym analizom dowiedzieliśmy się, że nasza Ziemia nie jest wyjątkiem - astronomowie odkryli wiele planet skalistych, gdzie warunki mogą być w pewnym sensie zbliżone do tych, jakie panują u nas. Pozostaje również kwestią czasu zanim ludzkość zacznie odkrywać pierwsze egzoksiężyce.  Wiele gwiazd posiada w swoim otoczeniu planety, które mogą być zbyt chłodne, zbyt gorące lub idealne dla powstania życia. Naukowcy podejrzewają, że prawdopodobnie wokół każdej gwiazdy znajdziemy jakąś planetę, jednak najbardziej interesująca jest ich odległość względem gwiazdy. Chodzi o to, czy ciało niebieskie znajduje się w tzw. ekosferze, czyli strefie, w której może występować życie. 

Korzystając z nowej wersji reguły Titiusa-Bodego próbowano ustalić, ile planet w naszej galaktyce może spełniać warunki niezbędne dla powstania i podtrzymania życia. Wszystko przy założeniu, że wokół każdej gwiazdy znajdują się co najmniej trzy planety. Ustalono w ten sposób, że każda z gwiazd może mieć średnio 2 - 1 egzoplanet, które znajdują się w strefie zamieszkalnej.  Szacuje się, że w Drodze Mlecznej istnieje około 300 miliardów gwiazd. Z obliczeń specjalistów wynika więc, że w naszej galaktyce istnieje od 600 do 900 miliardów planet, które mogą znajdować się w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, przez co warunki na nich panujące mogą być w pewnym sensie zbliżone do ziemskich. To daje od 600 do 900 miliardów potencjalnych "drugich Ziem".

Tylkoastronomia.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas