Imponująca sztabka złota skradziona przez hiszpańskich konkwistadorów

​Nowe badania sugerują, że sztabka złota znaleziona w parku w Mexico City w 1981 r. była częścią skarbu Azteków zrabowanego przez Hernana Cortesa i hiszpańskich konkwistadorów 500 lat temu.

Sztabka ważąca 1,93 kg została znaleziona przez pracownika budowlanego podczas wykopalisk pod nowym budynkiem wzdłuż Alameda, malowniczego parku w sercu meksykańskiej stolicy. Przez 39 lat jego pochodzenie pozostawało tajemnicą.

Ale dzięki specjalistycznym badaniom Meksykańskiego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), w końcu odkryto, że sztabka pochodzi z tzw. La Noche Triste. To historyczna nazwa odwrotu hiszpańskich konkwistadorów pod dowództwem Hernana Cortesa z azteckiej stolicy Tenochtitlan w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 1520 r.

Cortes i jego ludzie zostali dobrze przyjęci przez cesarza Azteków Montezumę II, kiedy przybyli w 1519 roku, ale wkrótce stali się niechcianymi gośćmi w pałacu, ponieważ przywłaszczyli sobie skarby Azteków, a władcę zamienili w  zakładnika.

Reklama

Badania wykazały, że skład sztabki jest zgodny z innymi fragmentami skarbu Azteków z tego okresu. To kluczowy element do zrozumienia tego historycznego wydarzenia.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Aztekowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy