Jak widzą bakterie?

Biolodzy wreszcie rozwiązali jedną z największych zagadek - jak bakterie postrzegają światło. Okazuje się, że ich cały organizm działa na zasadzie mikroskopijnej gałki ocznej.

Naukowcy już wiedzą, w jaki sposób bakterie odbierają światło
Naukowcy już wiedzą, w jaki sposób bakterie odbierają światło123RF/PICSEL

Światło jest kluczowym czynnikiem dla prawidłowego funkcjonowania wielu gatunków bakterii, więc naukowcy postanowili sprawdzić, jak jest ono postrzegane. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że bakterie mają fotoreceptory, dzięki którym są w stanie ustalić położenie światła. Teraz okazało się, że ich całe ciała działają podobnie do sferycznej soczewki.

- Idea, że bakterie oglądają świat w sposób podobny do naszego, jest ekscytująca - powiedział Conrad Mullineaux, jeden z autorów badań.

Jak naukowcy do tego doszli? Badacze skierowali strumień światła na środek szalki Petriego, a następnie silniejszym promieniowaniem podświetlili komórki z jednej strony. Bakterie momentalnie przemieszczały się w kierunku źródła światła. Gdy jednak do niego docierały, a promień światła dotykał tylko fragmentu ich ciał, natychmiastowo zmieniały kierunek przemieszczania.

Naukowcy odkryli, że obraz rejestrowany przez bakterie jest bardzo rozmyty i cechuje się rozdzielczością kątową ok. 21 stopni. To wystarczająca wartość dla fotoreceptorów, by pokierować ruchem komórek. Tak prawdopodobnie działają wszystkie bakterie o kształcie pałeczek, a na pewno sinice. Nie wiadomo, czy podobny mechanizm można zaobserwować także w innych typach bakterii. Przyszłe badania mają to ustalić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas