Jak widzą bakterie?

Biolodzy wreszcie rozwiązali jedną z największych zagadek - jak bakterie postrzegają światło. Okazuje się, że ich cały organizm działa na zasadzie mikroskopijnej gałki ocznej.

Światło jest kluczowym czynnikiem dla prawidłowego funkcjonowania wielu gatunków bakterii, więc naukowcy postanowili sprawdzić, jak jest ono postrzegane. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że bakterie mają fotoreceptory, dzięki którym są w stanie ustalić położenie światła. Teraz okazało się, że ich całe ciała działają podobnie do sferycznej soczewki.

- Idea, że bakterie oglądają świat w sposób podobny do naszego, jest ekscytująca - powiedział Conrad Mullineaux, jeden z autorów badań.

Jak naukowcy do tego doszli? Badacze skierowali strumień światła na środek szalki Petriego, a następnie silniejszym promieniowaniem podświetlili komórki z jednej strony. Bakterie momentalnie przemieszczały się w kierunku źródła światła. Gdy jednak do niego docierały, a promień światła dotykał tylko fragmentu ich ciał, natychmiastowo zmieniały kierunek przemieszczania.

Naukowcy odkryli, że obraz rejestrowany przez bakterie jest bardzo rozmyty i cechuje się rozdzielczością kątową ok. 21 stopni. To wystarczająca wartość dla fotoreceptorów, by pokierować ruchem komórek. Tak prawdopodobnie działają wszystkie bakterie o kształcie pałeczek, a na pewno sinice. Nie wiadomo, czy podobny mechanizm można zaobserwować także w innych typach bakterii. Przyszłe badania mają to ustalić.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biologia | bakterie | światło

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy