Kierunek: Mars, a może i dalej

Misja na Marsa to konieczność
Misja na Marsa to konieczność123RF/PICSEL

Orion

Orion
Orionmateriały prasowe

Gateway

Tak ma wyglądać stacja Gateway
Tak ma wyglądać stacja Gatewaymateriały prasowe
  • Power and Propulsion Element (PPE) - moduł zaprojektowany do zasilania stacji w energię elektryczną, który w 2022 r. ma zostać wystrzelony z Ziemi na pokładzie rakiety Atlas V, Ariane 6 lub Falcon Heavy.
  • European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunication (ESPRIT) - moduł służący do komunikacji ze statkami zbliżającymi się do stacji oraz z Ziemią, który ma dołączyć do Gateway w 2024 r.
  • U.S. Utilization Module (UM) - moduł służący do przeprowadzania eksperymentów naukowych, który ma dołączyć w 2024 r.
  • Habitation Module (IPHM i USHM) - moduł mieszkalny przeznaczony dla przebywającej na stacji załogi zbudowany przez międzynarodowych partnerów projektu (IPHM). Drugi z modułów ma zostać zbudowany przez Amerykanów w ramach programu NextSTEP (USHM). Oba habitaty umożliwią przebywanie w nich i pracę 4-osobowych załóg przez cały okres trwania misji kosmicznych - do stacji dołączą w 2026 r.
  • Airlock Module - śluza powietrzna umożliwiająca astronautom wyjście w kosmos, którą zbuduje Roskosmos, a do Gateway dołączy w 2026 r.
  • Sample Return Vehicle (SRV) - niewielki, bezzałogowy lądownik, który będzie mógł wykonywać proste misje na powierzchni Księżyca.
  • Logistic Module - NASA planuje dołączenie do stacji przynajmniej jednego modułu logistycznego, który poza dostarczeniem zaopatrzenia będzie mógł być wykorzystany do celów badawczych oraz komercyjnych.
Prace nad stacją Gateway rozpoczną się już wkrótce
Prace nad stacją Gateway rozpoczną się już wkrótcemateriały prasowe

Mars Base Camp

Mars Base Camp
Mars Base Campmateriały prasowe

Ludzie tego nie wytrzymają?

Czy powinniśmy lecieć na Marsa?
Czy powinniśmy lecieć na Marsa?materiały prasowe