Kwazikryształy odnalezione w rosyjskim meteorycie

W rosyjskim meteorycie odnaleziono kwazikryształy - jedne z najrzadszych kryształów na Ziemi.

Kwazikryształy są niezwykle rzadkie
Kwazikryształy są niezwykle rzadkiemateriały prasowe

Fizycy odkryli ultrarzadkie kwazikryształy we fragmencie rosyjskiego meteorytu. To dopiero trzeci raz, gdy udało się zaobserwować ten materiał w przyrodzie.

Niezwykłość pochodzących z kosmosu kryształów nie opiera się tylko na rzadkości występowania - ich struktura atomowa jest tak specyficzna, że przez dziesięciolecia odrzucano ich istnienie. Nowy rodzaj kwazikryształów został znaleziony przez zespół geologów z Uniwersytetu we Florencji kierowany przez Lucę Bindiego.

Uczeni przebadali malutkie ziarenko meteorytu znalezione w rosyjskim regionie Khatyrka 5 lat temu i zidentyfikowali wewnątrz kwazikryształ o szerokości zaledwie kilku mikrometrów. Jest to trzeci kwazikryształ znaleziony w tym konkretnym meteorycie do tej pory. To może sugerować, że ukrywa się w nim jeszcze więcej dziwacznych struktur.

- Zachęcające jest to, że znalazłem trzy różne rodzaje kwazikryształów w tym samym meteorycie. Ten najnowszy ma skład chemiczny, którego wcześniej w kwazikryształach nie zaobserwowaliśmy. To sugeruje, że w tym meteorycie może być więcej kwazikryształów, o których nie wiedzieliśmy - powiedział Paul Steinhardt z Uniwersytetu Princeton.

Kwazikryształ to szczególna forma ciała stałego, w której atomy układają się w pozornie regularną, ale nie w powtarzającą się strukturę, uniemożliwiającą wyróżnienie komórek elementarnych. W przeciwieństwie do regularnych kryształów, takich jak płatki śniegu, diamenty czy sól kuchenna, w których atomy są ułożone w niemal idealnej symetrii, struktura kwazikryształów może być bardziej chaotyczna. Kwazikryształy odkrył w 1984 r. Daniel Szechtman, gdy w szybko schłodzonym stopie glinu z manganem zaobserwował niekrystalograficzną 5-krotną oś symetrii. 27 lat później za to odkrycie przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Kwazikryształy wydają się być niezwykle rzadkie w przyrodzie. Na Ziemi naukowcy uzyskują je głównie w warunkach laboratoryjnych. W kosmosie mogą być jednak powszechniejsze, niż nam by się mogło wydawać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas