Reklama

Laserem w pijanych kierowców

Polacy stworzyli innowacyjny system, który może pomóc policji walczyć z pijanymi kierowcami. Wystarczy wycelować w nich laserem.

Inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie opracowali innowacyjny laser, który ma na odległość wykrywać obecność alkoholu w powietrzu w samochodzie. Wiązka o mocy 2 mW przechodzi przez kabinę pojazdu, odbija się od lustra umieszczonego na drodze i wraca do odbiornika.

Po analizie odbitego sygnału można określić, czy w powietrzu wypełniającym wnętrze samochodu znajduje się alkohol. Laser pozwala na wykrycie dawki odpowiadającej 0,1 promila we krwi.


Opracowany przez WAT system nie jest jednak idealny. Może reagować na powietrze wydychane przez nietrzeźwego pasażera, a także na niektóre odświeżacze powietrza. Łatwo można go także oszukać - wystarczy otworzyć okno w samochodzie.

W wielu przypadkach taki laser może się sprawdzić i wskazać samochód, którego kierowcę należy skontrolować. Przyszłe usprawnienia szykowane przez WAT na pewno ulepszą jego działanie.

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama