Łazik Curiosity rozpoczął wiercenia w skale

​Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszych wierceń. Na cel wierceń wyznaczono skałę nazwaną "John Klein", która znajduje się w obszarze "Yellowknife Bay".

Trwa misja Mars Science Laboratory (MSL) "Curiosity" na dnie krateru Gale. Aktualnie łazik przebywa w obszarze Glenelg w małej depresji o nazwie Yellowknife Bay. To właśnie w tym obszarze dokonane zostało pierwsze oczyszczenie skały a potem wybór pierwszej skały do wiercenia. Skałę do wiercenia nazwano "John Klein".

Pod koniec stycznia MSL dokonał kilku "przyłożeń" wiertła do różnych punktów na skale "John Klein". Jedno z tych przyłożeń wiertła trwało przez całą noc - był to test termiczny systemu. Oczywiście, w przyszłości inżynierowie NASA nie będą utrzymywać wiertła w skale przez całą noc - jeśli to się stanie (np. drobna awaria), znane będzie zachowanie się tego instrumentu przy dużych zmianach temperaturowych.

Reklama

Wreszcie, na początku lutego przystąpiono do pierwszych wierceń skały "John Klein". Naukowcy uważają, że ta skała może zawierać gliny siarczanów wapnia, który powstaje także w środowiskach wodnych. Pierwsze wiercenia nie są głębokie - jest to znów test możliwości wiertła łazika. Te wiercenia można bardziej nazwać "uderzeniem" wiertła niż prawdziwym wierceniem, niemniej jednak doszło do rozkruszenia skały.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach dojdzie  do analizy uzyskanych wyników z wierceń. W tej chwili wydaje się, że wiertło zachowywało się zgodnie z przewidywaniami - potrzebna jest jednak pełna analiza danych.

Źródło informacji (NASA)

Krzysztof Kanawka

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: łazik Curiosity | Mars | misja na marsa | Curiosity

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy