Lituanica SAT-1 – pierwszy litewski satelita

Jeszcze przed końcem tego roku powinno dojść do startu pierwszego litewskiego satelity. Ten CubeSat nosi nazwę Lituanica SAT-1.

Lituanica SAT-1 będzie satelitą typu CubeSat 1U
Lituanica SAT-1 będzie satelitą typu CubeSat 1Umateriały prasowe

Litwa jest jednym z państw naszego regionu aspirującym do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Aktualnie Litwa ma podpisaną umowę o współpracy z ESA, po której powinno dojść do podpisania pięcioletniego programu PECS. Prawdopodobnie pod koniec tej dekady Litwa dołączy do ESA.

W międzyczasie trwają zabiegi na Litwie, by zebrać doświadczenie we współczesnych projektach kosmicznych. Jednym z nich jest budowa zminiaturyzowanego satelity standardu CubeSat. Ten satelita nosi nazwę Lituanica SAT-1. Inna nazwa tego satelity to LitSat-1. Start tego CubeSata jest planowany na 11 grudnia 2013 roku. Lituanica SAT-1 będzie ładunkiem dodatkowym dla startu amerykańskiej rakiety Antares 120. Głównym ładunkiem tej rakiety będzie amerykańska bezzałogowa kapsuła Cygnus dla misji zaopatrzeniowej CRS Orb-2.Z dostępnych informacji wynika, że Lituanica SAT-1 będzie satelitą typu CubeSat 1U (jedna jednostka, 11,3 x 10 x 10 cm, mniej niż 1 kg całkowitej masy). Na pokładzie Lituanica SAT-1 znajdzie się mikrokontroler Arduino Mega oraz kamera, która wykona zdjęć Litwy z orbity. Satelita ma być umieszczony na orbicie o wysokości około 400 kilometrów. Czas pracy tego satelity to około sześć miesięcy. Satelity zostaną uwolnione z modułu Kibo Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, za pomocą japońskiego ramienia robotycznego JEMRMS.  Za budowę  satelity jest odpowiedzialny wydział elektroniki na uniwersytecie w Kownie, ale uczestniczy w nim jeszcze 21 innych jednostek, rozumianych jako instytuty, wydziały i firmy.Aktualnie Lituanica SAT-1 przebywa od ponad miesiąca w USA, gdzie czeka na integrację z rakietą nośną. W locie rakiety Antares na orbitę wyniesioną zostaną jeszcze inne CubeSaty. "Po Lituanica SAT-1 nastąpi Lituanica SAT-2" - tak zapowiadają konstruktorzy tego satelity.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas