Na Antarktydzie znaleziono meteoryt o masie 18 kg

Na polu lodowym wschodniej Antarktydy znaleziono meteoryt o masie 18 kg. Jest to największe takie odkrycie od 1988 roku.


Antarktyda to świetne miejsce do poszukiwania meteorytów. Od milionów lat ten kontynent jest pokryty lodem i wiele z upadających meteorytów ma szansę na zachowanie przez długi okres czasu. Ponadto, na powierzchni lodów dość łatwo wykryć meteoryty - często są one jedynymi głazami, jakie mogą w sposób naturalny znaleźć się w danej okolicy.

Pod koniec stycznia tego roku belgijsko-japoński zespół naukowców odkrył meteoryt o masie 18 kg na polu lodowym wschodniej Antarktydy. Jest to największy meteoryt odkryty na Antarktydzie od 1988 roku. Meteoryt został odkryty podczas dedykowanej ekspedycji poszukiwawczej. Podczas tej ekspedycji łącznie udało się zebrać 425 meteorytów o masie 75 kg w trakcie 40 dni.

Reklama

Pierwsza analiza meteorytu wskazuje, że jest to typowy chondryt, czyli meteoryt kamienny. Obiekty tego typu są najczęstszymi znaleziskami na Ziemi - około 85 proc. obserwowanych spadków to właśnie chondryty. Warto tu dodać, że meteoryt czelabiński jest także chondrytem.

Z dostępnych statystyk wynika, że spośród ponad 56 tysięcy zebranych meteorytów ponad 38,5 tysiąca pochodzi z Antarktydy. To właśnie dzięki wyprawom poszukiwawczym na lodowe pola tego kontynentu naukowcy poszerzają wiedzę na temat małych obiektów Układu Słonecznego, ich genezie oraz populacji.

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: meteoryt | antarktyda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama