Nadchodzi przezroczyste drewno

Okna i panele słoneczne w przyszłości mogą być wytwarzane z jednego z najlepszych, a zarazem najtańszych znanych materiałów: drewna. Szwedzcy naukowcy opracowali nowy przezroczysty materiał wykonany z drewna, który jest gotowy do masowej produkcji.

Zespół naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie póki co opracował mikroskopijne próbki optycznie przezroczystego drewna, jednak jest możliwa produkcja materiału na dużą skalę.

- Przezroczyste drewno jest dobrym materiałem dla paneli słonecznych, gdyż jest tanim, łatwo dostępnym i odnawialnym zasobem. Staje się to szczególnie ważne przy pokrywaniu dużych powierzchni panelami słonecznymi - powiedział Lars Berglund, jeden z autorów odkrycia.

Berglund przekonuje, że przezroczyste panele z drewna mogą być stosowane do okien i fasad, które mają pomóc zachować prywatność. Materiał pozyskuje się bowiem z forniru, z którego przy użyciu metod chemicznych usuwana jest lignina.

- Kiedy usuniemy ligninę, otrzymamy piękne białe drewno. Ale ponieważ materiał ten nie jest naturalnie przezroczysty, możemy osiągnąć ten efekt przy zastosowaniu nanotechnologii - dodał Berglund.

Białe drewno impregnuje się za pomocą przezroczystego polimeru. W niedalekiej przyszłości przezroczyste drewno może pojawiać się w przeróżnych dziedzinach życia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogniwa słoneczne | okna | drewno
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy