Reklama

Największy gejzer świata w Yellowstone pobił rekord aktywności

Aktywność hydrotermalna w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone jest w tym roku zupełnie wyjątkowa. Świadczy o tym ilość erupcji największego gejzeru świata, znanego jako Steamboat, który w 2018 roku miał aż 30 erupcji.

W przeszłości bywało tak, że gejzer Steamboat pozostawał nieaktywny przez wiele lat. Od marca 2018 roku kolejne jego erupcje występują co 7 do 8 dni. Już teraz wiadomo, że pobity zostanie jego poprzedni rekord aktywności z 1964 roku, kiedy doszło do 29 erupcji. 

Gejzer znajduje się w obszarze zwanym Basenem Gejzerów Norrisa, który uważany jest za najgorętszy i najbardziej zmienny obszar termiczny w Parku Yellowstone. Jego nazwa, Steamboat, w języku angielskim oznacza "statek parowy". Gejzer ten nie miewa zbyt częstych erupcji i przerwy między kolejnymi z nich potrafiły trwać kilka lat. 

Reklama

Jest to największy czynny gejzer na świecie. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga niekiedy ponad 91 metrów. Czasami słup gorącej wody potrafi wznosić się tam nawet przez ponad pół godziny bez przerwy.


Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama