Naukowcy stworzyli ultrapłaskie soczewki

Naukowcy stworzyli nowy rodzaj soczewek, które w niezwykły sposób zaginają i skupiają promienie ultrafioletowe. Dzięki temu możliwe jest tworzenie unoszących się w powietrzu obrazów 3D realnych obiektów.

Nowo odkryte soczewki charakteryzują się ujemnym współczynnikiem załamania w paśmie UV
Nowo odkryte soczewki charakteryzują się ujemnym współczynnikiem załamania w paśmie UVmateriały prasowe

Nowe soczewki mają udoskonalić fotolitografię i przyczynią się do usprawnienia nanotechnik obrazowania trójwymiarowego.

- Klasyczne soczewki tworzą dwuwymiarowe obrazy twójwymiarowych obiektów. Nasze soczewki są w stanie tworzyć wierne, trójwymiarowe obrazy trójwymiarowych obiektów - powiedział Ting Xu, jeden z badaczy.

Innowacyjne soczewki zbudowano z metamateriałów z ujemnym współczynnikiem załamania (indeksem refrakcyjnym). Mimo że ich istnienie zostało zasugerowane już w 1967 r. przez rosyjskiego fizyka Wiktora Weselago, to do budowy niezbędne było zastosowanie nieistniejących do niedawna metamateriałów. Odpowiednie tworzywo powstało dopiero teraz, gdyż wymagało manipulacji strukturami w skali nano.

Autorzy soczewek przyznają, że są one bardzo proste w budowie. Ich konstrukcja nie wymaga tworzenia złożonych struktur w nanoskali, a jedynie naprzemienne nakładanie warstw srebra i dwutlenku tytanu. Co równie ważne, ujemny współczynnik załamania występuje niezależnie od kąta padania światła. To niezwykle istotne, bo stosowane dotychczas metamateriały charakteryzowały się ujemnym indeksem refrakcyjnym tylko w przypadku światła padającego pod konkretnym kątem.

Dzięki nowemu odkryciu, być może już wkrótce będzie możliwa produkcja zaawansowanych technologicznie soczewek zaginających i skupiających nie tylko promieniowanie UV, ale i podczerwone lub widzialne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas