Naukowcy wiedzą, co zapoczątkowało reakcje prowadzące do powstania życia

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy są przekonani, że jeden z kluczowych do zapoczątkowania życia na Ziemi elementów przywędrował z przestrzeni kosmicznej.

Młoda Ziemia
Młoda ZiemiaNASA

Wiadomo że wczesne formy życia wyewoluowały z cząsteczki RNA. Problemem i wielką niewiadomą było jednak źródło niezbędnego fosforu, który w obecnie występującej formie jest nierozpuszczalny w wodzie i mało reaktywny.

Badania wykazały, że reakcje chemiczne prowadzące do powstania życia zostały zapoczątkowane przez reaktywny fosfor, który trafił na Ziemię ponad 3,5 mld lat temu na jednym z meteorytów.  Naukowcy podejrzewają, że były to związki fosforu z innymi pierwiastkami - np. żelazem lub niklem, czyli fosforki, które rozpuszczając się w wodzie uwalniały reaktywne fosforyny (sole kwasu fosforowego). Dopiero te związki były włączane do pierwszych bardzo prostych form życia.

Fosfor w tej szczególnej postaci występował na Ziemi, kiedy ta była jeszcze bardzo młoda - dlatego nie można znaleźć ich obecnie. - Fosfor z meteorytu mógł być paliwem, które dostarczyło energii i fosforu niezbędnych do powstania życia. Jeśli ten meteorytowy fosfor doda się do prostych związków organicznych, to można otrzymać biocząsteczki fosforu - identyczne jak te, które obserwujemy dzisiaj. Ale warunki w jakich życie powstało na Ziemi miliardy lat temu nie występują obecnie. Badania wykazały, że chemia fosforu z początków istnienia naszej planety była zupełnie inna od tej, którą znamy - powiedział Matthew Pasek, adiunkt na Uniwersytecie Południowej Florydy.

Wysnucie takich wniosków nie byłoby możliwe, gdyby nie analiza bardzo starych próbek z Australii, Zimbabwe, Zachodniej Virginii i Florydy. Spośród nich tylko te pochodzące z Australii nosiły ślady obecności fosforynów. Natomiast inne i naturalne źródła - uderzenia pioruna, źródła geotermalne czy ewentualne aktywność drobnoustrojów w ekstremalnych warunkach beztlenowych - nie mogły dostarczyć odpowiedniej ilości tych związków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas