Nowa cząstka elementarna kluczem do odkrycia ciemnej materii

Brytyjscy naukowcy opracowali teorię, która może ostatecznie wyjaśnić, dlaczego wciąż nie odkryliśmy ciemnej materii.

Czy kiedyś uda się zidentyfikować ciemną materię?
Czy kiedyś uda się zidentyfikować ciemną materię?NASA

Ciemna materia to jeden z najbardziej tajemniczych elementów wszechświata. Fizycy od dawna uznają jej istnienie, choć do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć bezpośrednich dowodów na to.

Zespół naukowców z University of Southampton pod kierownictwem Jamesa Batemana ma pomysł dlaczego tak się dzieje. Uczeni zasugerowali istnienie nowej cząstki elementarnej o masie 100 ev/c2, stanowiącej 0,02 proc. masy elektronów. Nie wchodzi ona w interakcje ze światłem, ale silnie oddziałuje z materią widzialną. Co najważniejsze jednak - nie jest ona w stanie przebić się przez ziemską atmosferę. Oznacza to, że poszukiwania ciemnej materii przez aparaturę umieszczoną na naszej planecie, mija się z celem.

Bateman wraz ze swoim zespołem badawczym przystąpił do programu MAQRO (Macroscopic quantum resonators) i chce wziąć udział w kosmicznym eksperymencie, w ramach którego umieszczona poza Ziemią nanocząstka zostanie wystawiona na działanie ciemnej materii. Dzięki szczegółowemu monitorowaniu jej pozycji, naukowy mają nadzieję poznać naturę ciemnej materii, która będzie na nią oddziaływała.

- Przygotowywany przez nas eksperyment łączy wiele różnych gałęzi fizyki. Użycie nanocząstki to szalony pomysł, ale obecnie ma żadnych przesłanek świadczących o tym, że nie ma to sensu. Istnienie ciemnej materii to jeden z najbardziej intrygujących nierozwiązanych problemów współczesnej nauki - wyjaśnił swoją motywację Bateman.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas