Odkryto gen, który pomógł nam przetrwać epokę lodową

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Harvarda odkryli mutację genu, która pomogła naszym przodkom przetrwać okres chłodniejszych temperatur poprzez "kodowanie" krótszych kończyn. Wyniki badań opublikowano w "Nature Genetics".

Już wiadomo, co pomogło nam przetrwać ostatnią epokę lodową
Już wiadomo, co pomogło nam przetrwać ostatnią epokę lodowąGlowimages

Gdy ludzie rozpoczęli migrację z Afryki 50-100 tys. tak temu podczas ostatniej epoki lodowej, zmagali się z niskimi temperaturami. Wariant genetyczny osobników o krótszych kończynach pomógł im przetrzymać trudny czas, zmniejszając ryzyko odmrożeń. Krótsze kończyny oznaczały także mniejszą szansę na złamanie kości podczas upadku na lód.Jest jednak pewien minus. Opisywany gen znany jako GDF5, który jest zaangażowany w rozwój kości i tworzenie się stawów, zwiększa również ryzyko wystąpienia zapalenia kości i stawów. Wykazano, że mutacje genu GDF5 u ludzi zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia kości i stawów o 1,2-1,8 razy.Uważa się, że co najmniej połowa Europejczyków i Azjatów ma wariant genu GDF5, ale nadal rzadko występuje on u ludów afrykańskich.

Genu, który pomógł naszym przodkom przetrwać okres chłodniejszych temperatur poprzez "kodowanie" krótszych kończyn123RF/PICSEL

- Ten wariant genowy występuje u miliardów ludzi. Nawet jeżeli zwiększa on ryzyko każdego człowieka na zachorowanie na zapalenie stawów mniej niż dwukrotnie, będzie odpowiedzialny za miliony przypadków choroby na świecie - wyjaśnił prof. David Kingsley, biolog rozwojowy z Uniwersytetu Stanforda.Wiedza ta może mieć poważne konsekwencje dla współczesnej medycyny - może bowiem zrodzić nowe terapie.

Nauka BEZ fikcji: EwolucjaINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas