Odkryto, że światło może istnieć w nieznanej nam dotąd formie

Nowe badania wskazują, że światło może istnieć w zupełnie nieznanej wcześniej formie. Wystarczy połączyć światło z pojedynczym elektronem, a powstały twór będzie posiadać właściwości ich obu. Takie połączenie umożliwi między innymi zbudowanie komputerów fotonicznych. Wyniki pracy zostały opisane na łamach czasopisma "Nature Communications".

W przypadku zwykłego materiału, światło oddziałuje z całą masą elektronów znajdujących się na jego powierzchni oraz w jego wnętrzu. Jednak naukowcy z Imperial College London wykazali, że światło, w połączeniu z tzw. izolatorem topologicznym, może wejść w interakcję z tylko jednym elektronem, znajdującym się na jego powierzchni. Światło, zamiast poruszać się w linii prostej, mogłoby przemieszczać się tak jak elektron.

Dr Vincenzo Giannini i jego zespół modelował interakcję wokół nanocząstki, wykonanej z izolatora topologicznego. Badanie wykazało, że światło może przejąć niektóre właściwości elektronu i obiegać cząstkę, zaś elektron również mógłby zdobyć niektóre właściwości światła. Elektrony przemieszczające się wzdłuż jakiegoś materiału zatrzymują się, gdy natrafiają na defekt. Giannini odkrył, że elektron połączony ze światłem będzie poruszać się dalej, mimo fizycznych niedoskonałości materiału.

Reklama

Jak wyjaśnił główny autor badania, odkrycie będzie mieć istotne znaczenie dla sposobu w jakim postrzegamy światło. Nowa forma światła może przyczynić się do powstania komputerów świetlnych, a proces prowadzący do jej utworzenia można skalować, tak aby łatwiej obserwowało się zjawiska kwantowe.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: światło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy