Pokrywa antarktycznego lodu morskiego osiągnęła rekordowo niski poziom
Według amerykańskiego centrum NSIDC (National Snow and Ice Data Center), obszar antarktycznego lodu morskiego 1 stycznia 2019 roku osiągnął 5,47 miliona kilometrów kwadratowych. Jest to najniższa wartość w historii obserwacji satelitarnych.
Eksperci wyjaśniają, że jest to o 30 tysięcy kilometrów kwadratowych mniej niż przy poprzednim, rekordowo niskim poziomie z 1 stycznia 2017 roku oraz o 1,88 mln kilometrów kwadratowych mniej niż wynosiła średnia dla lat 1981-2010.
W grudniu 2018 roku antarktyczny lód morski topniał znacznie szybciej niż zwykle. W Antarktyce dzieje się to przeważnie przez półtora lub dwa miesiące w roku i minimalna wielkość lodu zwykle jest notowana na przełomie grudnia i stycznia.
Jednak mimo rekordowego uszczuplenia, zdaniem naukowców, jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski dotyczące przyczyn tak znacznej redukcji lodu morskiego na skutek zmian klimatycznych. Antarktyczny lód często zachowuje się bardzo chimerycznie i na przykład w latach 2007 i 2014 jego powierzchnia w grudniu osiągała wartości maksymalne.