Potwierdzono biologiczną teorię Alana Turinga

Potwierdzono jedną z teorii Alana Turinga, uważanego za jednego z ojców informatyki brytyjskiego matematyka. Co ciekawe, nie jest to żadna teoria z dziedziny matematyki czy informatyki, a z pogranicza chemii i biologii.

Teoria Turinga, o której mowa, dotyczy morfogenezy, czyli procesu, w którym proste komórki zarodka specjalizują się w tkanki i skomplikowane organy. To właśnie brytyjski matematyk jako pierwszy zasugerował, że identyczne komórki mogą przekształcać się w różne struktury biologiczne dzięki procesowi dyfuzji. Turing stworzył matematyczny model, który wyjaśniał jak poszczególne substancje wchodzą ze sobą w reakcje i dyfundują między komórki zarodka. I to właśnie ten proces ma prowadzić do stworzenia różnych, pod kątem biologicznym, struktur organizmu.

Model Turinga zakładał, że w trakcie takich procesów może pojawiać się sześć różnych wzorów komórek. Niedawno dwójka fizyków sprawdziła ten model w praktyce i potwierdziła spekulacje Turinga. Okazało się także, że jest jeszcze jeden wzór zachowań komórek, którego Brytyjczyk nie przewidział.

Badania oparte na założeniach Turinga mogą przyczynić się do lepszego poznania mechanizmów rozwoju biologicznego, ale też pozwolić na opracowanie lepszych robotów w przyszłości.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turing | tkanki | komórki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy