Prądem w Wielką Rafę Koralową

Grupa naukowców planuje nowatorski sposób naprawy Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Uczeni chcą wykorzystać energię elektryczną do przyspieszenia wzrostu koralowców.

Naukowcy nazywający się Reef Ecologic ma zamiar wkrótce przeprowadzić testy, aby sprawdzić czy zaproponowana przez nich technika działa. Polega ona na użyciu stalowych ram i przepuszczeniu przez nie energii elektrycznej, która ma na celu stymulację wzrostu koralowców.

Pomysł ten stosuje się już od jakiegoś czasu na Karaibach, Oceanie Indyjskim i południowo-wschodniej Azji. Być może uda się uratować także Wielką Rafę Koralową.

Grupa Reef Ecologic testuje innowacyjną technikę na wybranym odcinki Wielkiej Rafy Koralowej, ok. 100 km na północ od Cairns. Region ten był poważnie dotknięty wydarzeniami masowego bielenia w latach 2016 i 2017. Potrzeba ok. 10 lat, by koralowiec odrodził się w naturalnych warunkach, ale elektrostymulacja przyspiesza ten proces.

Badania przeprowadzone w 2016 r. wykazały, że aż 93 proc. Wielkiej Rafy Koralowej zostało dotknięte zjawiskiem bielenia. Z tego powodu przyszłe pokolenia mogą oglądać Wielką Rafę Koralową tylko na zdjęciach z przeszłości.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy