Protezy kończyn zrodzone z druku 3D
Technologia druku 3D po raz kolejny pokazuje jaką wartość może wnieść w rozwój współczesnej medycyny. Jej zastosowanie pozwala znacznie obniżyć koszt bardzo precyzyjnych protez rąk, dzięki czemy mogę one stać się bardziej dostępne dla potrzebujących.
Protezy górnych kończyn stanowią ogromne wyzwanie dla lekarzy oraz inżynierów, ze względu na różnorodność oraz złożoność wykonywanych ruchów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 80 proc. osób po amputacji żyje w krajach rozwijających się, jednak tylko niewielka część z nich ma dostęp do właściwej opieki rehabilitacyjnej. Koszt nowoczesnych protez bionicznych najczęściej przekracza możliwości nie tylko placówek medycznych, ale także samych pacjentów, przez co ich szanse na odzyskanie choćby częściowej sprawności są bardzo znikome.
Ludzka ręka składa się z 18 członów, 17 połączeń ruchowych i posiada 23 stopnie ruchliwości. Głównym zadaniem nowoczesnych protez powinno być przede wszystkim umożliwienie chwytania przedmiotów z dużą precyzją i dynamiką. Koreańska projektantka, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Kyung Yun Choi postanowiła wykorzystać druk 3D, do stworzenia przystępnych cenowo protez ręki, które funkcjonalnością nie odbiegają od najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku. Rozwijając projekt zapoczątkowany przez Bretl Research Group Kyung stworzyła sensomotoryczną protezę, która może zrewolucjonizować rynek.
Dotychczas koszt tego typu protezy był często zbyt wysoki dla pacjentów i placówek w krajach rozwijających się i wynosił około 30 000 - 40 000 dol. Wykorzystując do jego produkcji technologię druku 3D, projektantka była w stanie zredukować koszty do około 550 dol., zachowując przy tym wszystkie funkcjonalności droższych odpowiedników. Technologia ta pozwoliła również znacznie skrócić czas potrzebny na produkcję poszczególnych części. Jak podkreśla sama projektantka, dzięki dotychczasowym badaniom i zdobytemu doświadczeniu, cały proces można skrócić do około tygodnia, co w przyszłości pozwoli błyskawicznie reagować na indywidualne zapotrzebowania pacjentów.
Projekt Kyung Yun Choi został wyróżniony "Projekt dla medycyny", w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez społeczność 3DHubs, zrzeszającą największą liczbę specjalistów w zakresie druku 3D z całego świata oraz Instructables - platformą na której projektanci i wynalazcy dzielą się swoimi doświadczeniami i eksperymentami. W konkursie udział wzięło ponad 600 projektantów i wynalazców. Kyung otrzymała w nagrodę polską drukarkę 3D Zortrax M200, która dzięki swojej precyzji zostanie wykorzystana do dalszych prac nad projektem.
- Medycyna to jeden z kluczowych rynków dla dalszego rozwoju i popularyzacji druku 3D. Od lat twórcy udowadniają, że dzięki tej technologii są w stanie znacznie obniżać koszty i skracać czas potrzebny do tworzenia specjalistycznych narzędzi i instrumentów. Aktywnie wspieramy konkursy i inicjatywy, skierowane do specjalistów, takie jak ten organizowany przez 3D Hubs i Instructables, bo wierzymy, że jest to doskonałe miejsce do pokazania kolejnych możliwości, jakie niesie ze sobą druk 3D. Praca Kyung Yun Choi jest tego doskonałym przykładem - powiedział Bartłomiej Cymer, Marketing Director w Zortrax S.A.