RMF 24: Cheops na komecie
Piramidę Cheopsa można znaleźć już nie tylko w Egipcie! Naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nazwali imieniem egipskiego faraona potężną skałę widoczną na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Skałę sfotografowała z pomocą kamery OSIRIS sonda Rosetta, która od sierpnia zajmuje się badaniami jądra komety. Po raz pierwszy Cheopsa zauważono na zdjęciach z sierpnia, najnowsze obserwacje pokazały go jednak w znacznym zbliżeniu.
Cheops jest jedną ze skał zlokalizowanych w stosunkowo płaskiej części jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Ich kompleks przypominał badaczom piramidy w Gizie, stąd pomysł na nazwę. Całą misję Rosetty - jak nietrudno zauważyć - podporządkowano motywom egipskim, można się więc spodziewać, że kolejne formacje na powierzchni jądra komety również będą nazywane w podobnym duchu.
Obraz powyżej pokazuje Cheopsa na zdjęciu z 19 września, kiedy sonda znajdowała się około 28,5 kilometra od powierzchni jądra komety. Obraz poniżej to z kolei jedno z pierwszych zdjęć przesłanych przez Rosettę po pojawieniu się w pobliżu komety. Sonda oglądała 67P/Churyumov-Gerasimenko z odległości około 130 kilometrów.
Skała Cheops ma w najszerszym miejscu około 45 metrów średnicy, jej wysokość sięga zaś nieco ponad 41 metrów. Skała jest więc znacznie mniejsza od prawdziwej piramidy Cheopsa, która wznosi się na 139 metrów. Potężne kamienie, podobne do Cheopsa, są bardzo charakterystycznym elementem powierzchni jądra komety. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć ich pochodzenie - tym bardziej, że wydają się nieco jaśniejsze od otaczającego je terenu. W trakcie dalszych obserwacji naukowcy będą próbowali zdobyć więcej informacji na temat ich twardości i gęstości.