Siedem miliardów ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem
Siedem miliardów ludzi, czyli ponad 95 proc. światowej populacji, oddycha powietrzem, które przekracza niezdrowe poziomy zanieczyszczeń. Z kolei aż 60 proc. żyje na obszarach, które nie spełniają nawet najbardziej podstawowych norm jakości powietrza.
Powyższe rewelacje pochodzą ze State of Global Air 2018, corocznego raportu dotyczącego ekspozycji światowej populacji na zanieczyszczenie powietrza i jego wpływu na zdrowie. Okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do 6,1 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie, głównie w postaci udarów, zawałów serca, raka płuc i przewlekłej choroby płuc. Oznacza to, że zanieczyszczenie powietrza jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci, którą wyprzedza tylko nadciśnienie tętnicze, zła dieta i palenie papierosów.
Mimo rosnącej świadomości problemu, sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana. W 2014 r. 92 proc. ludności świata mieszkało w miejscach, w których zalecane przez WHO normy jakości powietrza nie zostały spełnione. W 2017 r. to aż 95 proc. globalnej populacji. Najbardziej dotknięci zanieczyszczeniami są osoby, które żyją w krajach o niskich i średnich dochodach. Szczególnie zagrożone są Chiny i Indie.
Zanieczyszczenie powietrza to nieprzyjemny koktajl gazów i mikroskopijnych cząstek siarczanów, azotanów, amoniaku, chlorku sodu, węgla i pyłów zawieszonych.