Stworzono elektroniczne rośliny

Naukowcy stworzyli analogowe i cyfrowe obwody elektroniczne wewnątrz żywych roślin. Dzięki temu stworzenie syntetycznych kwiatów przeprowadzających fotosyntezę w przyszłości ma być możliwe.

Czy kiedyś uda się połączyć rośliny z elektroniką?
Czy kiedyś uda się połączyć rośliny z elektroniką?123RF/PICSEL

Zespół naukowców z Laboratory of Organic Electronics (LOE) na Uniwersytecie w Linkoping poczynił kolejny krok w stronę integracji elektroniką z żywymi roślinami. Przeprowadzające różne procesy życiowe rośliny, polegają na transporcie sygnałów jonowych i hormonach. Połączenie sygnałów elektrycznych z procesami biochemicznymi rośliny może doprowadzić do stworzenia nowej generacji syntetycznych organizmów.

- Do tej pory nie mieliśmy odpowiednich narzędzi do mierzenia stężenia różnych cząstek w żywych organizmach. Teraz udało nam się wpłynąć na stężenie różnych substancji, które regulują wzrost i rozwój - powiedział prof. Ove Nillson, jeden z autorów badań.

Pomysł umieszczania obwodów elektronicznych w roślinach nie jest nowy i naukowcy LOE starają się go wdrożyć w życie od lat 90. ubiegłego wieku. Najnowsze odkrycia mogą przybliżyć nas do ostatecznego celu jakim jest stworzenie syntetycznej, ale w pełni funkcjonalnej fotosyntetycznie rośliny.

- Według naszej wiedzy, nikt wcześniej nie opublikował wyników badań dotyczących elektroniki wyprodukowanej w roślinach. Teraz możemy umieścić w roślinach czujniki i wykorzystywać energię powstałą w chlorofilu, produkować zielone anteny czy inne nowe materiały - powiedział Magnus Berggren, szef zespołu badawczego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas