Stworzono innowacyjne ogniwa z grafenu

Grafen to cudowny materiał, który w niedalekiej przyszłości może odmienić wiele dziedzin naszego życia. Teraz brytyjscy naukowcy opracowali ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie odzyskiwać niewielkie ilości sztucznego i odbitego światła we wnętrzach budynków.

Stworzony arkusz grafenu to najlżejszy i najcieńszy materiał, jaki kiedykolwiek stworzono /Fot. Uniwersytet w Surrey
Stworzony arkusz grafenu to najlżejszy i najcieńszy materiał, jaki kiedykolwiek stworzono /Fot. Uniwersytet w Surreymateriały prasowe

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Surrey przestudiował budowę oczu ćmy do stworzenia innowacyjnego arkuszu grafenu. Jest to najlepiej absorbujący światło materiał, jaki kiedykolwiek stworzono. Opracowana metoda przechwytywania energii może być używana do zasilania smartgadżetów internetu rzeczy (Internet of Things), takich jak inteligentna odzież, wearables czy inteligentne tapety.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że oko ćmy działa w określony sposób, który bardzo sprawnie wychwytuje fale elektromagnetyczne. W toku naszych eksperymentów, byliśmy w stanie imitować powierzchnię oka ćmy i utworzyć tym samym niezwykle cienki, wydajny materiał absorbujący światło - powiedział prof. Ravi Silva, szef Instytutu Zaawansowanych Technologii na Uniwersytecie w Surrey.

Uczeni wiedzą, że ze sztucznego oświetlenia i światła odbitego nie można odzyskać wiele energii, ale jej ilość powinna być wystarczająca do zasilenia drobnej elektroniki. Ponieważ nowo opracowany materiał jest cienki i lekki, można pokrywać nim całe ściany.

- Przez wiele lat szukaliśmy zastosowań grafenu, które uczynią ten materiał naprawdę przydatnym. Dotarliśmy do punktu, w którym to się w końcu wydarzy. Organiczne ogniwa słoneczne bazujące na polimerach wychwytują tylko energię z zakresu widzialnego. Teraz mamy materiały, które mogą znacznie więcej. Musimy wymyślić technologię, która pozwoli na efektywne wykorzystanie grafenu choćby w rektenach - podsumował Silva.

Rekteny to skrót od rectifying antenna, to specjalny rodzaj anteny, która może przekształcać energię elektromagnetyczną w prąd stały. Pierwszą antenę rektyfikacyjną stworzono w 1964 r. Rekteny bazujące na grafenie mogą być w stanie przechwytywać energię z mikrofalowych i radiowych częstotliwości otoczenia i przeobrażać ją w prąd elektryczny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas