Stworzono nowy rodzaj metalu - ten pomysł robi duże wrażenie

​Naukowcy stworzyli nowy metal, w którym ruch elektronów odbywa się jak w płynie. To może oznaczać nadejście zupełnie nowego typu urządzeń elektronicznych.

Badając metalowy nadprzewodnik składający się z germanu i niobu (NbGe2), asystent profesora fizyki Fazel Tafti wraz z kolegami z Florida State University i University of Texas odkrył, że silne oddziaływanie pomiędzy fononami i elektronami modyfikuje transport elektronów z typowego ruchu cząsteczkowego (dyfuzyjnego) do ruchu hydrodynamicznego - przypominającego płyn. Jest to pierwsze odkrycie cieczy elektronowo-fononowej w substancji NbGe2.

- Chcieliśmy przetestować niedawne przewidywania cieczy elektronowo-fonowej. Zazwyczaj elektrony są rozpraszane przez fonony, co prowadzi do zwykłego dyfuzyjnego ruchu elektronów w metalach. Nowa teoria pokazuje, że gdy elektrony silnie oddziałują z fononami, będą tworzyć zjednoczoną ciecz elektronowo-fononową - powiedział Fazel Tafti.

Tafti i jego zespół wierzą, że to odkrycie będzie motywacją do dalszych analiz nowego materiału w celu określenia jego różnorodnych zastosowań. 

Reklama

- Ponieważ elektrony silnie oddziałują z fononami, są one "ciągnięte" przez kratę i wydaje się, jakby zyskały masę i stały się ciężkie. Nie trzeba chyba mówić, że jest to spektakularne osiągnięcie - dodał Tafti.

Następnym krokiem będzie poszukiwanie sposobów kontrolowania hydrodynamiki elektronów w innych materiałach, poza NbGe2, co mogłoby doprowadzić do powstania nowej generacji urządzeń elektronicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: metal | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy