Sukces polskich licealistów na CanSat 2013

Dwa polskie eksperymenty edukacyjne – KrakSat i Aurora Team zostały wystrzelone 12 kwietnia w ramach programu CanSat. Zespół KrakSat otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu tegorocznej edycji CanSat.

Wnętrze CanSat.  Fot. Kraksat Team blog
Wnętrze CanSat. Fot. Kraksat Team blogmateriały prasowe

Do startu obu eksperymentów doszło 12 kwietnia 2013 roku z poligonu ‘t Harde w Holandii. Podczas lotów rakiety przekroczyły wysokość tysiąca metrów, a loty trwały nieco ponad 2 minuty. Każdy z eksperymentów ważył około 300-400 gramów.

Program CanSat to edukacyjna inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), skierowana do uczniów szkół średnich. W założeniu ma to być pierwszy "poważny" kontakt z wymaganiami i specyfiką prac przy eksperymentach związanych z sektorem kosmicznym.

W tegorocznej edycji CanSat uczestniczyły dwa polskie zespoły - KrakSat i Aurora Team. Pierwszy z nich otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu tegorocznej edycji CanSat.

Zespół Kraksat

KrakSat to ośmioosobowa drużyna licealistów zainteresowanych elektroniką, fizyką oraz szeroko pojętą inżynierią. Członkowie tego zespołu uczęszczają do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

Zespół KrakSat zbudował model sondy planetarnej, która w założeniu ma wyruszyć na nową planetę. W trakcie lotu tej "sondy", podczas "spadania" przez atmosferę, KrakSat mierzył różne parametry np. temperaturę, ciśnienie, promieniowanie elektromagnetyczne w szerokim widmie: od podczerwieni, przez światło widzialne, UV aż do promieniowania jonizującego. Zespół KrakSat chciał w ten sposób sprawdzić, czy w panujących warunkach mógłby przeżyć człowiek.  Dane z sondy były na bieżąco przesyłane do centrum kontroli lotów, gdzie nastąpiła analiza i interpretacja wyników.

Aurora Team

Eksperyment został zbudowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Sonda została wyposażona w zestaw czujników, m.in. temperatury, CO i CH.

Start zespołu Aurora Team był mniej udany. Okazało się, że po starcie nie nastąpiło odrzucenie ładunków, co wydaje się być błędem mechanicznym rakiety. W konsekwencji wszystkie zainstalowane elementy spadły na ziemię i zebrały ograniczone ilości danych. Zespół Aurora Team teraz planuje pracę nad misją stratosferyczną, co zostało określone jako  "być może test CanSata w warunkach prawdziwie bojowych". Jest więc bardzo prawdopodobne, że o zespole Aurora Team jeszcze nie raz usłyszymy.

Udział polskich zespołów w CanSat to kolejny przykład wymiernych korzyści jakie płyną z obecności naszego kraju w ESA. Warto by każdego roku polscy uczniowie wysyłali swe wnioski do projektu CanSat, a później - w trakcie studiów - do bardziej zaawansowanych projektów studenckich.

Krzysztof Kanawka

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas