To urządzenie pozyska parę wodną z powietrza

Powszechnie wiadomo, że nasza atmosfera jest wypełniona parą wodną, ale gdy jej temperatura wystarczająco spadnie, skrapla się i wraca do ciekłego stanu materii. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, gdy krople zbierają się na szklankach wody z lodem. Tę prostą zależność postanowiono wykorzystać w urządzeniu pozwalającym do pozyskania wody pitnej z pary wodnej.

Izraelska firma Water-Gen zaprojektowała urządzenie do zbierania skondensowanej pary wodnej. Ten niezwykły generator wodny może wyprodukować wodę pitną dosłownie "z niczego". Może zatem znaleźć zastosowanie w krajach afrykańskich, w których tego płynu brakuje.

- Naszym celem jest wydobycie wody z powietrza z użyciem minimalnej energii. Uważamy, że nasze rozwiązanie może rozwiązać problem wielu krajów. To natychmiastowe rozwiązanie. Nie trzeba dekad, by je wdrożyć i nauczyć ludzi je obsługiwać - powiedział Arye Kohavi, CEO Water-Gen.

Obecnie firma Water-Gen produkuje urządzenia w trzech rozmiarach, z których każde musi być podłączone do zasilania. Największe z nich może wyprodukować ponad 3000 litrów wody pitnej dziennie, ale technologię daje się łatwo skalować. Urządzenie średniej wielkości wyprodukuje ok. 500 litrów wody dziennie, natomiast najmniejsze - przeznaczone do użytku w domu lub biurze - wytworzy nieco ponad 15 litrów.

Water-Gen szacuje, że przy obecnych cenach energii, wyprodukowanie 1 litra wody to koszt rzędu niecałych 3 centów. Urządzenia są idealne do zastosowania w obszarach, które nie mają dostępu do wody pitnej i takich, które są ciepłe, a jednocześnie wilgotne.

Water-Gen obecnie testuje swoje produkty w miastach takich jak Bombaj, Szanghaj i Meksyk. Urządzenia powinny trafić do sprzedaży pod koniec przyszłego roku. 

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda pitna | para wodna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy