To wiatr słoneczny dał początek wodzie na Księżycu

Naukowcy gruntownie zbadali próbki przywiezione z Księżyca w 1969 r. i dowiedli, że istniejąca tam woda nie została przyniesiona przez asteroidy czy komety. Okazuje się, że jest ona efektem działalności wiatru słonecznego.

Woda na Księżycu powstała dzięki wiatrowi słonecznemu
Woda na Księżycu powstała dzięki wiatrowi słonecznemuNASA

Już w latach 70-tych w próbkach księżycowej gleby odnaleziono wodór. Późniejsze misje również potwierdziły powszechną obecność tego pierwiastka na Srebrnym Globie. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że większość księżycowego wodoru pochodzi z wiatru słonecznego.

Jak strumień naładowanych cząstek wysyłanych regularnie przez naszą gwiazdę miałby dać początek wodzie na Księżycu? Energia wiatru słonecznego jest wystarczająco duża, by wodór mógł związać się z tlenem. Kiedy meteoryty bombardowały Srebrny Glob, część gleby ulegała stopieniu i w ten sposób powstawały minerały wiążące się z wodą.

Przez długi czas wielu naukowców było zdania, że jakakolwiek postać wody do wnętrza Układu Słonecznego dostała się dzięki kolizjom z bogatymi w tą substancję asteroidami lub kometami z dalszych rejonów wszechświata. Nowe dowody wskazują jednak na lokalne pochodzenie tej substancji.

Naukowcy nie wiedzą jak dużo wody w Układzie Słonecznym powstało dzięki ingerencji wiatru słonecznego. W pobranych z Księżyca próbkach wykryto ok. 80 ppm (części na milion) wody. Najnowsze odkrycie dowodzi, że w najbliższym sąsiedztwie Ziemi może być znacznie więcej wody niż pierwotnie sądziliśmy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas