Węglowe nanowłókna spadną z nieba

Amerykańscy chemicy opracowali technologię, która pozwala zamienić atmosferyczny dwutlenek węgla w węglowe nanowłókna. Być może w przyszłości pomoże to zapobiec globalnemu ociepleniu.

Nowa technologia pozwoli oczyścić powietrze z dwutlenku węgla
Nowa technologia pozwoli oczyścić powietrze z dwutlenku węgla123RF/PICSEL

Zespół badaczy z George Washington University (GWU) pod kierownictwem Stuarta Lichta opracował technologię zwaną STEP (Solar Thermal Electrochemical Process). Badacze najpierw przepuszczają prąd przez dwie elektrody zanurzone w pojemniku wypełnionym stopionym węglanem litu. Związek ten pochłania dwutlenek węgla z powietrza, który ulega elektrolizie (atomy węgla wędrują do anody). Licht zauważył, że po dodaniu do węglanu litu odpowiednich metali, można uzyskać węglowe nanowłókna.

Najważniejszym z dodatków jest cynk, który umożliwia wytworzenie rusztowania dla włókien, a inne metale - nikiel, miedź, kobalt czy żelazo - uzupełniają mieszankę. Co ważne, STEP jest bardzo wydajny. Aż 95 proc. prądu wykorzystanego w tej technologii jest zużywane na reakcję formowania nanowłókien.

STEP nie jest gotowy do przemysłowego użycia, bo w wyniku procesu póki co powstają krótkie nanowłókna. Po udoskonaleniu STEP ma być tanią metodą produkcji węglowych nanowłókien, a przy okazji oczyszczać atmosferę. Nawet jeżeli dzięki nowej technologii będzie możliwe usunięcie 0,01 proc. dwutlenku węgla emitowanego przez ludzkość, będzie to ogromne osiągnięcie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas