Wielki naukowiec z radą dla osób cierpiących na depresję

​Stephen Hawking pozostawił po sobie nie tylko liczne osiągnięcia naukowe, ale także radę dla osób cierpiących na depresję.

Stephen Hawking był znany z dostarczania złożonych, ale bezcennych spostrzeżeń na temat przestrzeni, czasu i najdrobniejszych szczegółów fizyki teoretycznej. Jednak w wystąpieniu z 2016 r., legendarny fizyk zastosował swój błyskotliwy umysł do kwestii związanych z psychiką człowieka.

Hawking wygłosił przejmujące przesłanie do osób cierpiących na depresję, dokonując poetyckiego porównania depresji do czarnej dziury - bez względu na to, jak ciemne się wydają, da się z nich uciec.

- Przesłaniem tego wykładu jest to, że czarne dziury nie są tak czarne, jak się je maluje. Nie są one wiecznymi więzieniami, za jakie je kiedyś uważano. Rzeczy mogą wydostać się z czarnej dziury zarówno na zewnątrz, jak i prawdopodobnie do innego Wszechświata, więc jeśli czujesz, że jesteś w czarnej dziurze, nie poddawaj się - jest wyjście - powiedział Stephen Hawking.

Reklama

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 r. w wieku 76 lat. Przeżył 55 lat ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), chorobą neurodegeneracyjną mogącą prowadzić do całkowitego paraliżu. W trakcie diagnozy, lekarze mówili, że zostały mu 2-3 lata życia. 

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Stephen Hawking wysunął w 1974 r. hipotezę, że czarne dziury tak naprawdę nie są czarne. Zamiast tego emitują promieniowanie, tracą energię i po pewnym czasie się kurczą. Jednak ilość promieniowania emitowanego przez czarne dziury jest zbyt mała, byśmy mogli je zaobserwować.

W 1983 roku wspólnie z J. Hartlem ogłosił teorię, według której czas i przestrzeń, choć skończone, nie mają granic ani brzegów. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina-Hawkinga.

Napisana przez niego w 1988 roku książka "Krótka historia czasu" była światowym bestsellerem, sprzedając się w ponad 10 mln egzemplarzy, robiąc z Hawkinga znanego na całym świecie popularyzatora nauki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stephen hawking | Czarna dziura | depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy