Wielki naukowiec z radą dla osób cierpiących na depresję

​Stephen Hawking pozostawił po sobie nie tylko liczne osiągnięcia naukowe, ale także radę dla osób cierpiących na depresję.

Stephen Hawking porównał depresję do czarnej dziury
Stephen Hawking porównał depresję do czarnej dziuryAFP

Stephen Hawking był znany z dostarczania złożonych, ale bezcennych spostrzeżeń na temat przestrzeni, czasu i najdrobniejszych szczegółów fizyki teoretycznej. Jednak w wystąpieniu z 2016 r., legendarny fizyk zastosował swój błyskotliwy umysł do kwestii związanych z psychiką człowieka.

Hawking wygłosił przejmujące przesłanie do osób cierpiących na depresję, dokonując poetyckiego porównania depresji do czarnej dziury - bez względu na to, jak ciemne się wydają, da się z nich uciec.

- Przesłaniem tego wykładu jest to, że czarne dziury nie są tak czarne, jak się je maluje. Nie są one wiecznymi więzieniami, za jakie je kiedyś uważano. Rzeczy mogą wydostać się z czarnej dziury zarówno na zewnątrz, jak i prawdopodobnie do innego Wszechświata, więc jeśli czujesz, że jesteś w czarnej dziurze, nie poddawaj się - jest wyjście - powiedział Stephen Hawking.

Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 r. w wieku 76 lat. Przeżył 55 lat ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), chorobą neurodegeneracyjną mogącą prowadzić do całkowitego paraliżu. W trakcie diagnozy, lekarze mówili, że zostały mu 2-3 lata życia.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Stephen Hawking wysunął w 1974 r. hipotezę, że czarne dziury tak naprawdę nie są czarne. Zamiast tego emitują promieniowanie, tracą energię i po pewnym czasie się kurczą. Jednak ilość promieniowania emitowanego przez czarne dziury jest zbyt mała, byśmy mogli je zaobserwować.

Opis
Opis
Opis
Opis
+6

W 1983 roku wspólnie z J. Hartlem ogłosił teorię, według której czas i przestrzeń, choć skończone, nie mają granic ani brzegów. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina-Hawkinga.

Napisana przez niego w 1988 roku książka "Krótka historia czasu" była światowym bestsellerem, sprzedając się w ponad 10 mln egzemplarzy, robiąc z Hawkinga znanego na całym świecie popularyzatora nauki.

"Teraz wiesz": Jak nie zgubić się w kosmosie? Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas