Wzrost temperatur jest nieunikniony

Według najnowszych badań, globalny wzrost temperatur o 1,3 stopnia Celsjusza jest nieunikniony.

Nie unikniemy globalnego wzrostu temperatur. Pytanie tylko: jak duży on będzie?
Nie unikniemy globalnego wzrostu temperatur. Pytanie tylko: jak duży on będzie?AFP

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Colorado, nawet jeżeli nagle przestaniemy emitować wszystkie gazy cieplarniane, Ziemia i tak będzie na właściwej drodze do ogrzania się o co najmniej 1,5oC. Odkrycie to pochodzi z nowej analizy opublikowanej w "Nature Climate Change", która pokazuje, że możemy spodziewać się znacznego ocieplenia jeszcze przed końcem stulecia.

- Nasze szacunki opierają się na rzeczach, które już się wydarzyły, rzeczach, które przyczyniły się do wcześniejszych ociepleń. Przyszłe emisje dwutlenku węgla dodatkowo zwiększają potencjalne ocieplenie - powiedział Thorsten Mauritsen z Instytutu Meteorologii Maxa Plancka.

Szacunki naukowców obejmują ilość dwutlenku węgla w atmosferze, zdolność oceanu do pochłaniania węgla oraz wpływ drobnych cząstek pyłu na odbijanie i pochłanianie światła. Analiza tych czynników pokazuje również, jak oceany mogłyby pomóc w redukcji dwutlenku węgla w atmosferze, obniżając ocieplenie o 0,2oC.

Za kilkadziesiąt lat upały mogą być nie do zniesienia
Za kilkadziesiąt lat upały mogą być nie do zniesieniaAFP

Jeżeli poziom emisji dwutlenku węgla będzie utrzymywał się na obecnym poziomie przez najbliższe 15 lat, najprawdopodobniej średnia temperatur wzrośnie o 1,5oC. Oczywiście, nie jest to jeszcze przesądzone - rzeczy mogą zmienić się na lepsze i na gorsze. Prawdopodobieństwo, że unikniemy wzrostu temperatur o 2oC wynosi tylko 5 proc. 

Nauka BEZ fikcji: Jak zimno może być na Ziemi?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas