AI nie dla Polski? Stanowcze kroki w obliczu decyzji USA

Stany Zjednoczone ogłosiły ograniczenia związane z eksportem zaawansowanych chipów AI - restrykcje obejmują Polskę. Oświadczenie na ten temat wystosowała już firma Nvidia, głos zabrała też Komisja Europejska. Decyzja administracji Bidena spotkała się również ze zdecydowaną reakcją polskiego rządu, który oczekuje wyjaśnień.

Polska na liście krajów objętych ograniczeniami USA w kwestii chipów AI. Jest reakcja rządu. Zdj. ilustracyjne.
Polska na liście krajów objętych ograniczeniami USA w kwestii chipów AI. Jest reakcja rządu. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL

Ograniczenia USA dla Polski w kwestii chipów AI. Jest reakcja rządu

Polska trafiła na listę 17 krajów UE, które zostały objęte przez Stany Zjednoczone restrykcjami dotyczącymi eksportu zaawansowanych chipów komputerowych AI. Decyzję taką ogłosił Joe Biden, zaledwie kilka dni przed zakończeniem swojej kadencji.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego wskazał przy tym, że postanowienie to ma umocnić pozycję USA w wyścigu - najnowocześniejsze aspekty AI będą dzięki ograniczeniom rozwijane w USA i u najbliższych sojuszników. Polski rząd zwrócił się do administracji USA z prośbą o wyjaśnienia. 

Wzmacnianie pozycji, czy jej osłabianie? Oświadczenie firmy Nvidia

Pojawiło się oświadczenie amerykańskiego przedsiębiorstwa Nvidia, światowego lidera w dziedzinie technologii obliczeniowych. Firma wskazał inne podejście do wprowadzania tego typu restrykcji. 

- W ostatnich dniach urzędowania administracja Bidena dąży do osłabienia kluczowej pozycji Ameryki poprzez ponad 200-stronicowy projekt regulacji, opracowany w tajemnicy i bez odpowiedniego przeglądu legislacyjnego. Ten szeroko zakrojony projekt narzuciłby biurokratyczną kontrolę nad tym, jak przodujące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A poprzez próbę usztywnienia wyników rynkowych i stłumienia konkurencji - siły napędowej innowacji - nowa zasada administracji Bidena grozi roztrwonieniem ciężko zdobytej przewagi technologicznej Ameryki - brzmi fragment oświadczenia.

Polski rząd reaguje na restrykcje USA. "Podjęcie stanowczych działań"

Do sprawy odniósł się polski rząd. Głos zabrał m.in. wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. 

- Decyzja administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zasad eksportu mikroprocesorów typu GPU, jest dla mnie niezrozumiała i nie opiera się na żadnych merytorycznych przesłankach. Zwróciłem się do ministra spraw zagranicznych o podjęcie stanowczych i pilnych działań w tej sprawie - przekazał na platformie X.

Sytuację skomentował także wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski. 

- O ile w tym i przyszłym roku ten tzw. limit ustanowiony przez amerykańską administrację nie spowoduje wstrzymania sztucznej inteligencji w Polsce, to w długim terminie stanowi to problem arbitralności decyzji podejmowanej przez administrację amerykańską w oderwaniu od wszystkich zasad handlu - cytuje eksperta PAP.

Gawkowski zaznaczył, że przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji rozmawiali już z Komisją Europejską i że wicepremier osobiście zwrócił się do Henny Virkkunen o podjęcie konkretnych działań.

Spór z USA o chipy. Stanowisko Komisji Europejskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie przyjętymi przez władze USA środkami ograniczającymi dostęp wybranych państw członkowskich UE i ich przedsiębiorstw do amerykańskich chipów sztucznej inteligencji. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz.

- Uważamy, że w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń: ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa - przytacza PAP.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował PAP, że jeszcze przed wnioskiem Ministerstwa Cyfryzacji MSZ rozpoczęło działania w celu wyjaśnienia sytuacji. Strona amerykańska zobowiązała się do przeprowadzenia ze stroną polską dalszych konsultacji na poziomie technicznym i politycznym, poinformowało MSZ.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasada RP w Waszyngtonie pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Cyfryzacji, oraz z władzami amerykańskimi i będą podejmować kolejne działania zmierzające do rozwiązania istniejących rozbieżności w przedmiotowej sprawie - podano na stronie MSZ.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas