Armia USA drukuje koszary dla żołnierzy. To największy budynek z drukarki 3D na półkuli zachodniej

W ostatnich latach mieliśmy okazję oglądać wiele interesujących projektów budowlanych z drukarek 3D, a już niedługo dołączy do nich kolejny, bo amerykańska armia poinformowała, że ma w planach największy taki budynek na zachodniej półkuli.

Amerykańscy żołnierze mogą chwalić się, że mieszkają w rekordowym budynku
Amerykańscy żołnierze mogą chwalić się, że mieszkają w rekordowym budynkuLogan Architecturemateriały prasowe

Przykładów innowacyjnego budownictwa z drukarki 3D nie brakuje - widzieliśmy już domy, klasy szkolne dla afrykańskich dzieci z Malawi, a nawet plany “żyjących" budynków z genetycznie zmodyfikowanymi bakteriami E. Coli i innymi drobnoustrojami, które same zbudują się dla nas na Księżycu czy Marsie. Rzadko mówiliśmy jednak o architekturze militarnej, ale szybkość, wydajność i wygodę takiego rozwiązania, zarówno na własnej Ziemi, jak i podczas misji zagranicznych, w końcu dostrzegła amerykańska armia.

Drukarki 3D to przyszłość, również ekonomicznego budownictwa

W związku z tym doczekaliśmy się zapowiedzi koszarów z drukarki 3D, o których z pewnością zrobi się głośno, bo Amerykanie mają w planach największy obiekt z drukarki 3D na półkuli zachodniej. A nawet obiekty, bo w Fort Bliss w Teksasie stanąć mają w sumie 3 budynki, w których budowę zaangażowane są jednostki Defense Innovation Unit (DIU), U.S. Army Installation Management Command (IMCOM) i U.S. Army Engineer Research and Development Center (ERDC).

Innowacyjne koszary? Tylko z drukarki 3DLogan Architecturemateriały prasowe

Jeśli zaś chodzi o samo wykonanie, to koszary zostały zaprojektowane przez Logan Architecture, a do ich wydrukowania wykorzystana będzie drukarka 3D Vulcan firmy Icon - lidera branży, który ma na koncie wiele projektów konsumenckich, a także rządowych, jak choćby baza NASA symulująca warunki marsjańskie.

Każdy z trzech budynków będzie oferował powierzchnię 530 metrów kwadratowych i pomieści po ukończeniu do 72 żołnierzy, co oznacza, że trochę braknie im do rekordzisty, czyli administracyjnego budynku z Dubaju, który mierzy 9,5 m wysokości i ma powierzchnię 640 metrów kwadratowych (stąd rekord dla zachodniej półkuli, a nie całego świata).

Co warto podkreślić, podobnie jak w większości przypadków budownictwa 3D, drukarka odpowiada za samą konstrukcję, którą następnie musi wykończyć tradycyjna ekipa budowlana, montując dach, okna, drzwi, okablowanie, instalację wodno-kanalizacyjną i wszystkie inne potrzebne elementy. Defense Innovation Unit nie poinformowało jeszcze o planowanej dacie ukończenia projektu, ale prace budowlane już się rozpoczęły.

Ten projekt wspiera wszystkie trzy priorytety amerykańskiej armii, tj. ludzi, gotowość i modernizację. Budowanie z wykorzystaniem tej najnowocześniejszej technologii oszczędza pieniądze, redukuje czas planowania i zwiększa prędkość realizacji przyszłych placówek. Eksplorujemy też inne sposoby wykorzystania tej innowacyjnej metody szybkiego budowania i inne rodzaje budynków niż tylko koszary
komentuje generał porucznik Doug Gabram z United States Army Installation Management Command.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas