Armia USA otrzymała prototyp potężnej broni. To historyczna chwila

Pentagon poinformował, że amerykańska armia otrzymała prototypową baterię lądowego systemu rakietowego średniego zasięgu (MRC), która będzie miała za zadanie uzupełnić lukę pomiędzy pociskami precyzyjnego rażenia a bronią hipersoniczną dalekiego zasięgu.

Pentagon poinformował, że amerykańska armia otrzymała prototypową baterię lądowego systemu rakietowego średniego zasięgu (MRC), która będzie miała za zadanie uzupełnić lukę pomiędzy pociskami precyzyjnego rażenia a bronią hipersoniczną dalekiego zasięgu.
Armia USA otrzymała prototyp potężnej broni. To bateria lądowego systemu rakietowego średniego zasięgu /Lockheed Martin /materiały prasowe

To historyczna chwila w armii Stanów Zjednoczonych. Dotychczas nie posiadała ona tak zaawansowanej i skutecznej broni średniego zasięgu MRC (Mid-Range Capability). Pierwszy prototyp baterii już został dostarczony do jednej z baz. Za całym projektem stoi koncern Lockheed Martin. Jak informuje Pentagon, w skład zestawu o enigmatycznie brzmiącej nazwie Typhon, wchodzi centrum operacyjne baterii, cztery wyrzutnie i zmodyfikowane przyczepy transportowe.

Typhon to najpotężniejsza na świecie broń średniego zasięgu

Atrybutem nowej broni MRC jest wypełnienie luki pomiędzy pociskami precyzyjnego rażenia (Precision Strike Missile) a bronią hipersoniczną dalekiego zasięgu. Chodzi tutaj o zasięg powyżej 1500 kilometrów. Dzięki niej armia Stanów Zjednoczonych będzie mogła być przygotowana do obrony swoich sił przy ewentualnych nowych konfliktach, które mogą wybuchnąć w Azji, Europie czy Bliskim Wschodzie.

Reklama

System powstaje w oparciu o już istniejące wyrzutnie i rakiety typu ziemia-powietrze SM-6. Zestawy będą mogły dokonywać niezwykle precyzyjnych uderzeń na wybrane cele za pomocą pocisków manewrujących typu SM-6 Block IA i Tomahawk. Co ciekawe, trwają również prace nad wersją SM-6 Block IB pocisku, który będzie mógł uderzać w cele z prędkością hipersoniczną.

Lądowy system wyrzutni rakiet SM-6 Block IA i Tomahawk

Z ujawnionych danych wynika, że wyrzutnia systemu Typhon ma posiadać jedno centrum operacyjne i być wspierana przez pojazd towarzyszący typu Humvee. Tymczasem każda bateria ma być wyposażona w cztery wyrzutnie po cztery pociski i być zainstalowana poziomo na podwoziu ciężarowym M983A4. Mówi się tutaj o pojazdach z rodziny Oskhosh Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT). Pentagon zapowiada, że dostępne będą różne sieci kontroli ognia, w tym AFATDS czy JDOCS, a w przyszłości ma dojść również najpotężniejszy IBCS.

Ministerstwo Obrony USA zapowiada, że na naszych oczach realizuje się historyczny projekt budowy strategicznego systemu, który zapewni USA ogromną przewagę nad wrogiem. Wyrzutnie MRC, jako system Typhon, wejdą w skład batalionu artyleryjskiego (ang. Strategic Fires Battalion), wraz z baterią rakiet hipersonicznych Dark Eagle i baterią HIMARS. Dodatkowo te ostatnie będą zmodyfikowane, co sprawi, że będą jeszcze dokładniej razić cele w ramach Precision Strike Missile.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama