To koniec śmigłowców. Armia USA pokazała ich następcę

W końcu poznaliśmy następcę Black Hawka. Jest nim samolot szturmowy V-280 Valor od firmy Bell. To niezwykła maszyna, które odmieni nie do poznania misje armii USA.

W końcu poznaliśmy następcę Black Hawka. Jest nim samolot szturmowy V-280 Valor od firmy Bell. To niezwykła maszyna, które odmieni nie do poznania misje armii USA.
Amerykanie pokazali następcę Black Hawka. Bell V-280 Valor to niezwykła maszyna /Bell Textron /materiały prasowe

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dopiero co Pentagon pokazał światu najbardziej zaawansowany w historii ludzkości bombowiec strategiczny B-21 Raider, ale teraz ujawniono pojazd, który zastąpi w armii śmigłowce, w tym słynne UH-60 Black Hawk.

Bell V-280 Valor to przyszłość lotnictwa

Pentagon ostatecznie wybrał ofertę spółki Bell Textron. Zaprojektowała ona, zbudowała i przetestowała zmiennowirnikowca o nazwie Bell V-280 Valor. Maszyna została wyposażona w potrójnie dublowany elektroniczny system sterowania fly-by-wire, stałe skrzydła, usterzenie motylkowe, przesuwane drzwi boczne o szerokości 1,8 m i chowane podwozie. Bell ujawnił, że maksymalna masa startowa Valora wynosić ma ok. 13 680 kg. Gdy pojazd będzie już służył w armii, to będzie napędzany nowymi silnikami turbowałowymi General Electric T901-GE-900.

Reklama

V-280 Valor został zaprezentowany w 2013 roku, a pierwszy jego lot odbył się w 2017 roku. Przez ostatnie lata maszyna była intensywnie testowana w każdych warunkach bojowych. W ciągu trzech lat zmiennowirnikowiec wylatał ponad 214 godzin w ponad 150 lotach testowych.

V-280 Valor to duża zwrotność i ogromna prędkość

Największym atrybutem tej maszyny jest niezrównana zwrotność, prędkość przelotowa i niezawodność, która znacznie wykraczają poza możliwości klasycznych śmigłowców latających obecnie w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, V-280 Valor może rozpędzić się do nawet 565 km/h. Tymczasem maksymalny zasięg maszyny wynosi blisko 4 tysiące kilometrów, a zasięg bojowy to ok. 1,5 tysiąca kilometrów. maszyna ma 15,4 metra długości i 7 metrów wysokości. Pojazd przeznaczony jest do transportu jedenastu żołnierzy z pełnym wyposażeniem plus czterech członków załogi.

— Jesteśmy zaszczyceni, że US Army wybrała Bell V-280 Valor jako swój wielozadaniowy wirnikowiec nowej generacji - powiedział Scott C. Donnelly, prezes Textron Inc. Zamierzamy uhonorować to zaufanie, budując naprawdę niezwykły i transformacyjny system uzbrojenia, aby spełnić wymagania zadań Armii. Cieszymy się, że możemy odegrać ważną rolę w przyszłości Army Aviation — dodał Donnelly.

Jak informuje serwis Defense News, transakcja USAF z firmą Bell ma opiewać na 1,3 miliarda dolarów. Bell V-280 Valor ma wejść do służby armii USA w 2030 roku, zastępując ok. 2000 obecnie używanych śmigłowców typu UH-60 Black Hawk i ok. 1200 śmigłowców szturmowych Apache.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy