Australia obawia się Chin. Rozmieszcza inteligentne miny morskie

W odpowiedzi na rosnące napięcie w kontaktach z Chinami, Australia rozmieszcza pierwszą partię zaawansowanych min morskich. Automatycznie rozróżniają one statki komercyjne i okręty wojskowe, a także pozwalają na zdolną detonację ładunku.

Australijski Departament Obrony podkreślił, że decyzja o współpracy z RWM Italia została podjęta po szeroko zakrojonych konsultacjach z interesariuszami z branży w sierpniu 2023 r. Umowa z RWM Italia przewiduje zaś transfer technologii i zdobywanie wiedzy specjalistycznej, przygotowując grunt pod krajową produkcję i konserwację tych min morskich. Dotyczy to potencjalnych partnerstw w zakresie usług elektronicznych, rutynowej konserwacji oraz wykorzystania australijskich materiałów wybuchowych do napełniania i montażu, mających na celu wzmocnienie lokalnego przemysłu obronnego.

Reklama

Australia kupuje inteligentne miny morskie

Teraz zaś dowiadujemy się, że pierwsza partia inteligentnych min morskich dla Australii - dokładny koszt zakupu całości nie jest ujawniony, ale szacuje się, że zmieści się w przedziale 500 mln do 1 mld dolarów - została już dostarczona i była nawet wykorzystywana podczas ćwiczeń wojskowych. A o czy konkretnie mówimy? O zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, które można rozmieszczać z łodzi podwodnych, statków i samolotów. Wyróżniają się one też możliwością zdalnej aktywacji i dezaktywacji po rozmieszczeniu, co zapewnia bezpieczny przepływ przyjaznych statków morskich i handlowych wzdłuż dróg wodnych i portów

Ekspert: To najpotężniejszy morski system uzbrojenia

Warto tu pamiętać, że początki stosowania min morskich sięgają XIV wieku, a w czasie II wojny światowej odpowiadały one za zatopienie większej liczby statków niż jakakolwiek inna taktyka, ale później zachodnie siły odłożyły je na bok. Coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna w wielu miejscach świata sprawia jednak, że wracają do łask, chociaż w zdecydowanie bardziej zaawansowanym wydaniu.

Greg Mapson, były oficer marynarki specjalizujący się w walce minowej, podkreśla historyczny wpływ min morskich i określa je jako potencjalnie "najpotężniejszy system uzbrojenia, jaki kiedykolwiek zastosowano w działaniach wojennych na morzu", który na dodatek zapewnia zyski zarówno ofensywne, jak i defensywne. I Chiny, przed którymi nowymi minami morskimi "bronić" chce się Australia, również zdają sobie z tego sprawę - w trakcie swojego intensywnego wzrostu militarnego Państwo Środka zgromadzić miało ok. 100 tys min morskich. Biorąc pod uwagę napięte stosunki, Australii nie pozostaje nic innego, jak tylko zwiększyć swój potencjał morski.

A że Australijski Instytut Polityki Strategicznej ujawnił, że dziesięć australijskich portów priorytetowych i siedem głównych portów, które obsługują 99 proc. handlu międzynarodowego, jest wyjątkowo podatnych na blokady, to potężne pole minowe, które miałoby je chronić, wymaga w początkowej fazie zaopatrzenia od 1 do 2 tys. sztuk min. W przypadku konfliktu lub eskalacji napięcia należy zaś pomnożyć te szacunki razy dziesięć, aby zapewnić solidną obronę dróg wodnych i portów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miny morskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy