Brak obrazu i dźwięku. 15 grudnia pewny czarny ekran w telewizorze

Oprac.: Tomasz Kromp

Użytkownicy odbiorników telewizyjnych już wkrótce mogą ujrzeć czarny ekran w swoich telewizorach. 15 grudnia nastąpią zmiany w telewizji naziemnej. Jeżeli urządzenie nie obsługuje nowego standardu DVB-T2 HEVC, to niektóre programy przywitają odbiorców brakiem obrazu i dźwięku.

15 grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania w MUX-3.
15 grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania w MUX-3.123RF/PICSEL

Czarny ekran bez dźwięku. 15 grudnia zmiany w telewizji naziemnej

Niebawem, bo 15 grudnia, nastąpią duże zmiany w telewizji naziemnej. Chodzi o standard nadawania. Programy TVP wchodzące w skład Multipleksu 3 (MUX-3) przejdą na nowy system nadawania DVB-T2.

Na odbiornikach, które nie obsługują nowego standardu, programy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia, nie będą mogły być wyświetlane. 15 grudnia w zachodniej części i 19 grudnia we wschodniej części Polski, na ich telewizorach pojawi się czarny ekran i brak dźwięku.

Podstawową różnicą, pomiędzy starym standardem kodowania DVB-T, a nowym DVB-T2 jest przepustowość danych na paśmie o szerokości 8 MHz. Ten pierwszy umożliwia przesyłanie około 25 Mb/s. W przypadku drugiego jest to około 40 Mb/s. Oznacza to lepszą jakość dla odbiorcy. Programy będą nadawane w obrazie HD wraz z dźwiękiem cyfrowym.

Zmiana standardu nastąpi w dwóch terminach

Zmiana standardu odbędzie się w dwóch etapach. W nocy z 14 na 15 grudnia nowy system kodowania zostanie wdrożony w zachodniej Polsce (w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim i łódzkim)

Z kolei w nocy z 18 na 19 grudnia zmiany doczeka się wschodnia część naszego kraju. Chodzi tu o województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, wielkopolskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej po 15 grudnia?

Większość nowych dekoderów do telewizji naziemnej umożliwia odbiór programów w standardzie DVB-T2. To, czy urządzenie faktycznie jest przystosowane do nowego rodzaju kodowania, można sprawdzić w jego specyfikacji podanej na pudełku bądź w opisie na stronie producenta.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby dekoder był również przystosowany do obsługi kodeka HEVC. W przeciwnym razie wyświetlanie kanałów nadawanych w nowym standardzie okaże się niemożliwe.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 i obsługuje HEVC?

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy muszą wymienić swój odbiornik lub zakupić nowy dekoder. W bardzo prosty sposób można sprawdzić to, czy telewizor ma DVB-T2. Nowy standard kodowania wdrożono już dla multipleksów: MUX-1, MUX-2, MUX-4 i MUX-6. Wobec tego warto zobaczyć, czy telewizor odbiera programy takie jak: Polsat, TV4, Stopklatka, TTV czy TVN.

To, czy telewizor ma DVB-T2 można sprawdzić również w inny sposób. Wystarczy zajrzeć do instrukcji danego urządzenia, w którym widnieją jego parametry. W większości przypadków znajduje się tam również informacja dotycząca możliwości odbioru programów nadawanych w danym standardzie.

Naturalnie, bez kleju i gwoździ. Po materiał idzie do lasuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas