ChatGPT będzie zakazany w Chinach?

Jak informuje Interesting Engineering Chiny zakazują swoim firmom technologicznym na świadczenia usług ChatGPT. Czego obawia się Pekin?

Interesting Engineering donosi, że chińskie organy regulacyjne zapowiedziały dużym firmom technologicznym, by publicznie nie oferowały usług ChatGPT. Portal powołuje się na raport Nikkei Asia. Według dostępnych informacji kilka chińskich spółek obecnie pracuje nad własnymi wersjami chatu i jak twierdzą, niedługo platformy zostaną upublicznione.

Czy dojdzie do całkowitego zablokowania witryny ChatGPT w Państwie Środka? W latach 2009-2010 Pekin zablokował Google, YouTube, Twittera, czy Facebooka, a w latach 2018-2019 bana dostał Reddit, i nawet Wikipedia. Organy regulacyjne poinformowały największe platformy w kraju, aby nie oferowały dostępu do ChatGPT. Ponadto firmy będą musiały się zgłosić do urzędów przed uruchomieniem jakichkolwiek usług podobnych do ChatGPT.

Reklama

Oficjalnie ChatGPT nie jest dostępny w Chinach, jednakże poszczególni użytkownicy mogli mieć do niego dostęp za sprawą sieci VPN. Bardziej podstawowe wersje chatbotów wykorzystujących sztuczną inteligencję były dostępne za pośrednictwem aplikacji społecznościowej Tencent WeChat, jednakże z powodu presji regulacyjnej kilka z tych usług zostało zawieszonych.

Dlaczego Pekin skierował wzrok na ChatGPT?

Obecne ruchy chińskich organów regulacyjnych miały miejsce po opublikowaniu artykułu przez państwowy serwis medialny China Daily. Portal napisał, że ChatGPT "może zapewnić pomocną dłoń rządowi USA w rozpowszechnianiu dezinformacji i manipulowaniu globalnymi narracjami dla własnych interesów geopolitycznych".

Jak powiedziała dr Ilaria Carrozza z Peace Research Institute Oslo dla The Guardian: - OpenAI nie pozwala ludziom w Chinach na rejestrację, ale nie zostało to całkowicie zablokowane. System jest przeszkolony w bazowaniu na ogólnodostępnych informacjach z krajów zachodnich. Potencjalnie rodzi to wiele problemów (dla chińskiego rządu), ponieważ ludzie mogliby wykorzystać ChatGPT do zadawania pytań, które dotyczyłyby wrażliwych tematów, takich jak nadużycia praw człowieka na Tajwanie, czy Wyspach Diaoyu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ChatGPT | Chiny | cenzura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy