Chińczycy ustanawiają nowy rekord w liczbie splątanych kubitów
Chińczycy ostatnimi czasy intensywnie eksperymentują z jak to mawiał Einstein: upiornym działanie na odległość, czyli zjawiskiem splątania kwantowego. Mają oni już kwantowy radar i sieć komunikacyjną.
Inżynierowie z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii ogłosili, że udało im się splątać ze sobą aż 18 kubitów i wszystkie je w pełni kontrolować. Oznacza to, że mogą z ich pomocą rozszerzyć przestrzeń Hilberta do 262 144 wymiarów z pełną kontrolą nad nimi o trzech stopniach swobody dla sześciu fotonów, w tym z kontrolą ich polaryzacji, orbitalnego momentu pędu oraz drogi.
Jest to wielkie osiągnięcie, ponieważ dotychczas udało się splątać 14 jonów z jednym stopniem swobody oraz pięciu fotonów z dwoma stopniami swobody, co odpowiada 10 kubitom.
Przejście z dwóch do trzech stopni stanowi ogromne wyzwanie, z którym Chińczycy świetnie sobie poradzili. Dodali do trzech stopni swobody 6 fotonów, przez co uzyskali układ splątany z 18 kubitami.
Teraz każdy foton może znajdować się nie w czterech, a nawet w ośmiu różnych stanach. Taki układ jest 13 rzędów wielkości bardziej wydajny od 18-kubitowego w pojedynczym stanie swobody.
Chińczycy ustanawiają nowy rekord w liczbie splątanych kubitów. Fot. Pexels.
Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii chcą teraz jeszcze bardziej rozbudować swoją kwantową sieć wymiany informacji i stworzyć pierwszą na świecie praktyczną wersję kwantowego Internetu.
Przypomnijmy, że w czerwcu bieżącego roku naukowcom z QuTech z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii udało się wygenerować nowe kwantowe splątanie jednocześnie pomiędzy dwoma układami kwantowymi szybciej, niż splątanie zostało utracone.
Poprzez zbudowanie nowego inteligentnego protokołu splątania i systemu jego ochrony, specjaliści pracujący pod kierownictwem prof. Ronalda Hansona, stali się pierwszymi na świecie, którzy utworzyli takie kwantowe połączenie na żądanie, i to na odległość. Otwiera to drzwi do połączenia wielu węzłów kwantowych i stworzenia pierwszej sieci kwantowej na świecie (zobaczcie tutaj).
Naukowcy z Delft planują teraz zrealizować taką sieć między kilkoma węzłami kwantowymi. W planach jest budowa sieci pomiędzy czterema miastami w Holandii i stworzenie pierwszego kwantowego Internetu na świecie. Prezentacja ma odbyć się do 2020 roku. Trzymamy kciuki!
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels