Czy mObywatel może być na dwóch telefonach? Zmiany w wersji 2.0

Aplikacja mObywatel cieszy się bardzo dużą popularnością. Użytkownicy każdego dnia korzystają z oferowanych funkcji i udogodnień. Tak zaawansowany system może jednak budzić pewne wątpliwości i pytania. Czy można mieć mObywatela na dwóch telefonach i czy program jest w ogóle bezpieczny?

mObywatel 2.0 na dwóch telefonach? Kilka porad dotyczących aplikacji.
mObywatel 2.0 na dwóch telefonach? Kilka porad dotyczących aplikacji.INTERIA.PL

mObywatel na dwóch telefonach - czy tak się da?

mObywatel jest aplikacją, do której logujemy się np. przy pomocy Profilu Zaufanego. W ten sposób uwierzytelniamy nasze urządzenie, które jest niejako bazowym dla danego konta w usłudze mObywatel. Oznacza to, że nie można mieć jednego konta mObywatel na dwóch różnych urządzeniach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść nasze konto z jednego telefonu na drugi - np. po zakupie nowego urządzenia.

Aby to zrobić, należy uruchomić aplikację mObywatel na telefonie i skorzystać z opcji Przekaż. Potwierdzamy chęć obustronnego przekazania danych na inne urządzenie. Naszym oczom ukaże się kod QR, który skanujemy przy pomocy nowego telefonu. Jest jeszcze alternatywny sposób. Chodzi o zalogowanie się do aplikacji mObywatel na nowym telefonie z użyciem Profilu Zaufanego. Obie te metody są proste i szybkie.

Jak zainstalować aplikację mObywatel?

Proces instalacji aplikacji mObywatel nie różni się od innych programów, które znaleźć można w sklepach Google Play i App Store. W tym celu wystarczy znaleźć aplikację np. przy pomocy wyszukiwarki i pobrać ją na swój telefon. Apka mObywatel działa na Androidzie i iOS - nie da się pobrać programu na telefon Huawei korzystając z AppGalery. Warto o tym pamiętać np. podczas wybierania nowego urządzenia.

W celu korzystania z aplikacji mObywatel konieczne będzie założenie konta. W tym celu przyda się Profil Zaufany, na który zalogujemy się np. korzystając z logowania do naszego banku. Po dokonaniu tych czynności logowanie do mObywatela będzie bardzo proste. Wykorzystamy do tego np. FaceID na iPhone, czy ustalony przez nas wcześniej kod PIN.

Legitymacje w mObywatel

Aplikacja mObywatel daje nam dostęp nie tylko do elektronicznego dowodu osobistego czy prawa jazdy. Pozwala również na dodanie szeregu kart i legitymacji. Mowa m.in. o mLegitymacji studenckiej, legitymacji emeryta, rencisty i nawet ucznia. Dodawanie legitymacji rencisty do mObywatela jest proste. W aplikacji skorzystamy z opcji Dodaj dokument. Z listy wybieramy ten, który nas interesuje.

Sprawa może być trudniejsza w przypadku legitymacji uczniowskiej - taki dokument dodamy tylko wtedy, gdy nasza szkoła (lub szkoła naszego dziecka) ma podpisaną odpowiednią umowę. W innym przypadku będzie to niemożliwe, z uwagi na brak danej placówki oświaty w systemie, który jest połączony z aplikacją mObywatel.

Kontrola policji a mObywatel

Czy policjant może uznać dokument z aplikacji mObywatel? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, funkcjonariusz policji w pierwszej kolejności zażąda od nas tzw. dokumentu źródłowego - czyli np. fizycznego dowodu osobistego. Oficjalna strona gov.pl potwierdza jednak, że w przypadku gdy nie mamy takiego dokumentu przy sobie, możemy skorzystać z aplikacji mObywatel. Nasze dane i tak zostaną zweryfikowane w systemie.

Co ciekawe, wylegitymować się można nawet przy użyciu legitymacji uczniowskiej, czy mPrawa Jazdy. Warto pamiętać, że wraz z nadejściem mObywatela 2.0 możliwe będzie korzystanie z tymczasowego prawa jazdy w telefonie. Ta opcja pojawi się najpóźniej do września 2023 roku i umożliwi nowym kierowcom prowadzenie pojazdu, zanim otrzymają fizyczny dokument.

Gdzie można skorzystać z aplikacji mObywatel?

Aktualizacja 2.0 do mObywatela sprawi, że liczba miejsc, w których będzie można skorzystać z programu wzrośnie. Wszystko za sprawą mDowodu osobistego w telefonie, jak i mobilnego prawa jazdy czy wspomnianych wcześniej legitymacji. Jak podaje portal gov.pl, z mObywatela skorzystamy w większości sytuacji życiowych - w pociągu, na poczcie, siłowni czy przychodni, ale również podczas kontroli drogowej.

Warto jednak pamiętać, że nadal będą miejsca, w których nie użyjemy mObywatela i elektronicznego dowodu osobistego. To przejścia graniczne (również w obrębie strefy Schengen), w urzędzie podczas wyrabiania nowego dowodu czy w banku. Placówki bankowe udostępnią jednak taką możliwość od września 2023 roku.

mObywatel - ile kosztuje?

mObywatel to bezpłatna aplikacja, którą możemy za darmo pobrać na swój telefon i korzystać z pełni oferowanych funkcjonalności. Jakie wymagania należy spełnić, aby korzystać z programu na swoim telefonie z Androidem lub iOS?

Wystarczy być osobą pełnoletnią, mieć telefon z systemem Android 7.0 (lub wyższym) albo iOS 13 (lub wyższym). Do tego niezbędny jest ważny dowód osobisty, a nasz telefon musi mieć moduł Bluetooth, aparat i połączenie z internetem. Okazuje się, że wymagania te nie są zbytnio wygórowane.

Czy mObywatel jest bezpieczny?

Na poczet korzystania z aplikacji mObywatel przekazujemy jej część swoich danych. Są to imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu osobistego. Czy nasze dane w mObywatelu są bezpieczne? Jak przekazuje portal gov.pl, tak. Dane zapisane na telefonie są zabezpieczone i szyfrowane specjalnym certyfikatem.

Ten został wydany przez Ministerstwo Cyfryzacji lub Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Stanowi on nie tylko o bezpieczeństwie danych, ale również potwierdza ich autentyczność. Dodatkowym zabezpieczeniem jest hasło, które ustawiliśmy jako dostęp do naszej aplikacji na telefonie.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas