Czy to normalne, że telefon jest gorący podczas ładowania?

Telefon nagrzewa się podczas ładowania. To niepokoi wielu użytkowników smartfonów, którzy zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje. Problem pojawia się, gdy obudowa jest tak gorąca, że parzy w dłonie. Co zrobić, żeby schłodzić telefon?

Dlaczego telefon się nagrzewa podczas ładowania?

Fakt, że telefon podczas ładowania staje się ciepły i grzeje się, jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Zwłaszcza jeśli smartfon obsługuję funkcję szybkiego lub superszybkiego ładowania, ponieważ w takim przypadku natężenie i napięcie są wyższe niż podczas normalnego ładowania. W efekcie urządzenie staje się zauważalnie cieplejsze, ale taka sytuacja nie jest powodem do paniki.

Jednak nie wszystkie przypadki nagrzewania się telefonu podczas ładowania są normalne. Jeśli smartfon jest gorący do tego stopnia, że jego dotykania lub utrzymanie w dłoniach nie jest możliwe ze względu na wysoką temperaturę, to wyraźny znak, że z urządzeniem dzieje się coś poważnego i nie można tego lekceważyć.

Reklama

W skrajnych przypadkach gorący telefon może doprowadzić do poparzenia, a nawet pożaru. Należy więc jak najszybciej odłączyć go od zasilania i ustalić przyczynę nagrzewania. Najczęstsze powody, dla których telefon zbyt mocno nagrzewa się podczas ładowania to

  • ładowarka nie jest kompatybilna z telefonem,
  • umieszczenie telefonu na miękkiej powierzchni, która gromadzi ciepło,
  • uszkodzona bateria w telefonie,
  • wysoka temperatura na zewnątrz.

Co zrobić, żeby schłodzić telefon?

Jeśli zdarzy się sytuacja, że telefon jest nadmiernie gorący podczas ładowania, najlepiej go schłodzić, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje i procesy zachodzące w tle. Pomóc w tym mogą specjalne aplikacje do chłodzenia telefonu.

Smartfony zwiększają swoją temperaturę w czasie ładowania, dlatego warto pamiętać, aby po podłączeniu do ładowarki położyć telefon w zacienionym miejscu. Dobrym nawykiem jest także wyjmowanie telefonu z etui na czas ładowania. Gumowe lub silikonowe nakładki blokują dostęp powietrza, co utrudnia wentylację.

W sytuacjach awaryjnych, kiedy telefon jest gorący podczas ładowania, najlepiej go wyłączyć i poczekać aż ostygnie w normalnych warunkach. Aby proces ten nieco przyspieszyć, można spróbować schłodzić telefon, wykorzystując zwykły wiatrak lub podkładkę chłodzącą do urządzeń mobilnych.

Zobacz także:

Jak podłączyć telefon z telewizorem? Najlepsze sposoby

Jak ukryć coś w telefonie? Aplikacje, zdjęcia, SMS

Przegrzany telefon i bateria? Lodówka nie jest ratunkiem

Kultowe filmy dostają drugie życie na Smart TV z Mini-LED 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ładowarka do telefonu | telefony | ładowanie telefonu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy