Departament Sprawiedliwości zajmuje samolot Abramowicza. Jak może wyglądać maszyna rosyjskiego oligarchy?

Departament Sprawiedliwości zajął należący do Romana Abramowicza samolot Boeing 787 o wartości 350 milionów. Jak może wyglądać wnętrze samolotu Abramowicza?

Boeing 787 Dreamliner Romana Abramowicza skonfiskowany

Sędzia federalny nowojorskiego sądu pozwolił Departamentowi Sprawiedliwości USA na przejęcie dwóch samolotów należących do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. Odrzutowce, o których mowa, to Boeing 787 Dreamliner o wartości 350 milionów dolarów i Gulfstream G650ER wart 60 milionów dolarów. Według dokumentów sądowych B787 znajduje się obecnie w Dubaju, a Gulfstream w Rosji.

Amerykańscy prokuratorzy poinformowali, że w marcu bieżącego roku oba samoloty poleciały do Rosji, co było naruszeniem amerykańskich sankcji eksportowych nałożonych na początku wojny. Zakazały one eksportu oraz transferu samolotów i części samolotów bez ważnej licencji dla Rosji. Nie wiadomo kiedy odrzutowce należącego do rosyjskiego oligarchy zostaną zatrzymane, gdyż unikają one terytorium USA oraz innych miejsc, w których mogłyby zostać przejęte.

Reklama

Uzasadniając nałożenie sankcji, asystent dyrektora FBI powiedział w oświadczeniu, że rosyjscy oligarchowie, tacy jak Abramowicz, pomogli stworzyć środowisko, które umożliwiło Rosji prowadzenie śmiertelnej wojny na Ukrainie. W jego opinii zajęcie cennego mienia to jeden ze sposób w jaki rząd USA pociąga do odpowiedzialności tych, którzy łamią amerykańskie prawo i wspierają Rosję w jej próbie podbicia suwerennego narodu.

Abramowicz jest właścicielem dwóch samolotów za pośrednictwem spółek podstawionych z siedzibą na Cyprze, wyspie Jersey i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Departament Sprawiedliwości napisał, że oprócz przejęcia odrzutowców, prokuratorzy rządowi domagają się kar dwukrotnie wyższych od wartości samolotów za pogwałcenie nałożonych sankcji.

Dreamliner Abramowicza, to prawdziwy latający pałac, w którym znajduje się 50 miejsc siedzących, kilka sypialni, kuchnia oraz łazienki.   Został zakupiony w grudniu zeszłego roku w ramach transakcji opiewającej na sumę 350 milionów i zastąpił używanego dotychczas przez rosyjskiego oligarchę Boeinga 767-300 ER. Dreamliner został zarejestrowany na karaibskiej wyspie Aruba i wyrejestrowany z niej 5 kwietnia 2022, razem z maszynami innych rosyjskich oligarchów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Roman Abramowicz | sankcje | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy