Dołączyli do elity. Mają pocisk hipersoniczny o zasięgu 1500 km
Indie poinformowały o pomyślnych testach dalekosiężnego pocisku hipersonicznego o zasięgu 1500 km, demonstrując swoje zdolności obronne i umieszczając się w gronie nielicznych państw posiadających zaawansowane technologie wojskowe tego typu.
Pociski hipersoniczne to zdaniem specjalistów od wojskowości broń, która w przyszłości zmieni globalny rozkład sił, bo z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, opierają się wszystkim znanym i używanym obecnie systemom antyrakietowym. Według think tanku Atlantic Council tylko Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja posiadają w arsenale takie rozwiązanie, ale w wyścigu zbrojeń biorą też udział Korea Północna, która miała przeprowadzić już kilka udanych testów takich rozwiązań oraz Indie, które właśnie przetestowały swój pierwszy pocisk hipersoniczny dalekiego zasięgu.
Jak wynika z oświadczenia rządu, pocisk - opracowany przez Organizację Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) Indii we współpracy z partnerami - został zaprojektowany do przenoszenia ładunków na dystansie ponad 1,5 tys. kilometrów. Test przeprowadzony w miniony weekend na wyspie Dr. APJ Abdul Kalam udowodnił zaś jego zdolności manewrowe w końcowej fazie lotu oraz zdolność precyzyjnego trafienia. DRDO poinformowało, że pocisk był monitorowany przez różne systemy pomiarowe w wielu domenach, a dane z jednostek morskich potwierdziły udane manewry końcowe i precyzyjne trafienie.