Dzięki energii odzyskanej z metra naładujesz tu elektryczną hulajnogę. Barcelona stawia na eko

Barcelona wprowadza testowe ładowanie pojazdów elektrycznych energią odzyskaną z metra. Teraz mieszkańcy mogą przyjechać tu swoim rowerem elektrycznym lub elektryczną hulajnogą, zostawić ją i naładować podczas gdy sami będą na uczelni lub w pracy.

Transports Metropolitans de Barcelona (TMB), operator transportu publicznego w Barcelonie zaoferował możliwość ładowania niewielkich pojazdów elektrycznych (elektryczne rowery, hulajnogi) za pomocą energii odzyskanej z pociągów metra. Innowacyjny projekt powstał w związku z chęcią przekształcenia metra w dworzec przyszłości i ponowne wyobrażenie sobie tych przestrzeni w oparciu o cztery elementy: wypoczynek, łączność, komfort i interakcję z użytkownikami.

Szafki pozwalają ładować pojazdy elektryczne

Na jednej ze stacji metra, Ciutadella-Vila Olímpica ustawiono 9 szafek, które pozwalają naładować mieszkańcom swoje pojazdy elektryczne. Znajdują się przy jednym z wejść prowadzących do ZOO. Będą służyły jako punkt ładowania baterii, dzięki odzyskowi energii generowanej podczas hamowania pociągów metra.

Reklama

Zdaniem Lai Bonet, prezes TMB, oferowana usługa pozwoli połączyć transport publiczny z mobilnością elektryczną.

Studenci będą testowali projekt

Usługa jest obecnie dostępna za darmo dla studentów z Uniwersytetu Pompeu Fabra, którzy mają zajęcia w budynku obok stacji Ciutadella-Vila Olímpica. Pozostali chętni mogą użytkować go z 50-procentową zniżką.

Pod koniec października okres promocyjny dobiegnie końca i użytkownicy będą mogli wykupić subskrypcję w pełnej cenie, z wyjątkiem członków klubu lojalnościowego TMB - JoTMBé, którzy nadal będą korzystać z 50-procentowej zniżki.

Stacje ładowania wykorzystujące odzyskiwanie energii to przykład kolejnych projektów, które dążą do oszczędzania oraz innowacyjnego i przyjaznego dla środowiska użytkowania energii. Inne projekty przedsiębiorstwa, które mają na celu zwiększenie komfortu podróżowania i zmniejszenie oddziaływania na środowisko to m.in. darmowe, bezpieczne miejsca, gdzie można zostawić rower, możliwość ładowania elektrycznych wózków dla niepełnosprawnych czy wymiana pojazdów spalinowych na elektryczne.

Przeczytaj także:

Na jakim etapie jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Nic nie widać? Nie szkodzi, z tym goglami i tak możesz prowadzić samochód

Lepiej zamykajcie okna i sprawdzajcie swoje dachy. Hakerzy mają nowy sposób wykradania danych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Energia odnawialna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy