Finał ERC w Krakowie. Kto wygrał zawody łazików marsjańskich w AGH?
Za nami kolejny finał zawodów Europe Rover Challenge (ERC), które tym razem odbyły się w Polsce. Impreza została zorganizowana przez Europejską Fundację Kosmiczną we współpracy z AGH. W jej trakcie zespoły z różnych zakątków świata prezentowały w akcji własne łaziki marsjańskie. Kto wygrał zmagania?
Przez ostatnie kilka dni w Krakowie odbywała się 10. edycja Europe Rover Challenge (ERC), czyli prestiżowa impreza poświęcona robotyce kosmicznej. Do stolicy Małopolski przyjechały zespoły z kilkunastu krajów, które zaprezentowały w akcji łaziki marsjańskie. Za nami finał zawodów, które tym razem wygrała grupa spoza Polski.
Najlepszy łazik marsjański w ramach ERC zaprezentowali Szwajcarzy
Finał 10. edycji Europe Rover Challenge należał do zespołu FHNW Rover Team, którego łazik marsjański w trakcie zmagań na Marsyardzie poradził sobie najlepiej. Szwajcarzy podczas trzech dni zdobyli aż 2258,24 punktów na 3000 możliwych i nie mieli sobie pod tym względem równych.
Polacy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy zwyciężyli poprzednie zawody zorganizowane w Stanach Zjednoczonych, tym razem musieli zadowolić się druga pozycją. Drużyna AGH Space Systems zdobył 2026,5 punktów. Podium z trzecim miejscem zamknął turecki zespół ITU Rover Team z wynikiem 1796,6 punktów.
Zawody Europe Rover Challenge trwały trzy dni
Jubileuszowa impreza Europe Rover Challenge, która odbyła się w Krakowie, potrwała od 6 do 8 września. Wydarzenie zgromadziło setki specjalistów, naukowców oraz pasjonatów sektora kosmicznego. Udział w zawodach łazików marsjańskich wzięły zespoły pochodzące z 11 krajów.
Jubileuszowa edycja ERC 2024 to nie tylko międzynarodowy pojedynek o prestiżowy tytuł. To już dziesiąta, wyjątkowa szansa dla młodych inżynierów planujących swoją karierę w sektorze kosmiczno-robotycznym. Wraz z organizatorami i partnerami wydarzenia cieszymy się, że co roku zawody przyciągają tak znakomitych ekspertów, dzięki czemu realnie poszerzamy grono odbiorców, do których docieramy z tym unikatowym programem. Dowodem na to jest stale poszerzająca się grupa uczestników wydarzenia oraz gości specjalnych m.in. z ESA czy NASA.
Drużyny rywalizowały o tytuł najlepszego łazika marsjańskiego na specjalnym obszarze, tzw. Marsyardzie, który był inspirowany regionem Valles Marineris, czyli największym kanionem w całym Układzie Słonecznym. Plac imitował warunki panujące na Czerwonej Planecie, gdzie maszyny przywiezione przez studentów z różnych uczelni musiały pokonać różne przeszkody.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.